Myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe to sprytne urządzenia umożliwiające szybkie, skuteczne i bezproblemowe mycie powierzchni lub sprzętów ciepłą lub zimną wodą pod ciśnieniem.

 

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Na rynku można zakupić lub wynająć zarówno myjki elektryczne, spalinowe lub hybrydowe. Do celów prywatnych wystarczy myjka elektryczna, ale dla firm sprzątających lub takich, które wykorzystują myjki na budowie najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście myjka spalinowa, która nie potrzebuje do działania znajdować się blisko źródła energii elektrycznej.

 

Myjka może być zimnowodna lub gorącowodna. Dobry detergent w połączeniu z zimną wodą i wysokim ciśnieniem świetnie poradzi sobie z kurzem czy inną nawierzchniową nieczystością – jeśli jednak powierzchnia ma zostać zdezynfekowana i zdecydowanie szybciej wysprzątana, to niezbędny będzie zakup myjki gorącowodnej.

 

Myjki dzielą się również ze względu na moc, jest to jednak istotne w urządzeniach do użytku domowego – różnią się one znacząco od urządzeń profesjonalnych, które wyposażone są w dużo bardziej wytrzymałe pompy. Myjki do użytku domowego mogą należeć do typu wprowadzającego – używa się ich jedynie okazjonalnie i nie do zbyt intensywnej pracy, myjki średnie do częstszego usuwania zabrudzeń i myjki premium – do regularnego czyszczenia dużych powierzchni.

 

Myjka profesjonalna

Myjka ciśnieniowa profesjonalna różni się od myjki do użytku domowego wielkością, mocą i budową – szczególnie pompy. Korpus i głowica pompy są zazwyczaj zbudowane ze stopów mosiądzu lub brązu. Urządzenia te nierzadko wyposażone są w rzędowe myjki korbowodne oraz w specjalne sprzęgło, które w razie zablokowania sprzętu wyłączy napęd, dzięki czemu silnik chroniony jest przed uszkodzeniem.

 

Zastosowanie

Myjka profesjonalna ze względu na swoją wysoką wydajność i wytrzymałość oraz niezawodne w każdej sytuacji funkcje świetnie nada się do pracy w branży remontowo-budowlanej, leśnej, przemysłowej lub nawet w rolnictwie. W urządzeniach tego typu istnieją specjalne systemy zabezpieczające wnętrze przed uszkodzeniem zbyt twardą wodą – system taki podaje środki zmiękczające wodą w taki sposób, żeby praca nie była przerywana jakąkolwiek awarią, czy nawet niewielką usterką.

 

Dodatkowe zabezpieczenia pozwalające na oszczędność paliwa to na przykład grzanie wody do maksymalnej temperatury 60-65 stopni, co pozwala na skuteczne usuwanie nieczystości zapewniając jednocześnie oszczędność paliwa w granicach 20-30 procent.

 

Innym użytecznym dodatkiem jest posiadanie przez urządzenie systemu tłumienia drgań SDS, który reguluje pulsacyjne ciśnienie w całym systemie myjki i wydłuża dzięki temu jej żywotność.

 

Istotne, aby w myjce dostępny był monitoring spalin, żeby posiadała obudowę odporną na korozję oraz wytrzymałą na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę.

 

Kupno czy wynajem

Kupno profesjonalnej myjki ciśnieniowej wiąże się z wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych. Na zakupie się nie kończy – posiadacz sprzętu musi pamiętać o serwisowaniu, wymianie części eksploatacyjnych, okazyjnych naprawach i przeglądach. Jeżeli firma zdecyduje się na wynajem ponosi za to koszt kaucji, która – w razie, gdyby coś się ze sprzętem stało – zostanie zwrócona w całości na koniec okresu wynajmu.

 

Wynajem myjek ciśnieniowych wiąże się z obowiązkiem utrzymania sprzętu w nienagannym stanie, ale nie trzeba martwić się o żadne regularne naprawy, czy wymiany części – jest to bardzo wygodne przy okazjonalnych pracach. Jest jednak możliwość wynajmu długookresowego, który może się czasem bardziej opłacać niż zakup sprzętu.