Wynajem sprężarek – wypożyczalnia kompresorów

Lista maszyn i urządzeń

Kompresor CompAir C30

CompAir C30

2,9 m3/min

6 bar

750 kg

Kompresor Atlas Copco XAS 68

Atlas Copco XAS 68

3,5 m3/min

7 bar

750 kg

Kompresor Atlas Copco XAS 88

Atlas Copco XAS 88

5 m3/min

7 bar

750 kg

Kompresor Atlas Copco XAS 137

Atlas Copco XAS 137

7,6 m3/min

7 bar

1475 kg

Kompresor Atlas Copco XATS 156

Atlas Copco XATS 156

10 m3/min

10,3 bar

1825 kg

Na początek warto wiedzieć, że nie każda sprężarka będzie kompresorem. Kompresor jest urządzeniem, które pozwala na tworzenie i używanie sprężonego powietrza – sprężarka to natomiast maszyna umożliwiająca zwiększenie ciśnienia dowolnego gazu lub wymuszenie jego obiegu. Sprężarki dzieli się na wentylatory, dmuchawy i własnie kompresory.

Działanie i budowa kompresora

Najprostszą i najpopularniejszą wersją jest kompresor tłokowy, zwany też wyporowym. Głównym elementem urządzenia jest cylinder, wewnątrz którego porusza się tłok. Do wnętrza cylindra zasysane jest powietrze i za pomocą mechanizmu korbowego tłok zaczyna się opuszczać, zmniejszając przy tym miejsce na zassane powietrze, a co za tym idzie – zwiększając jego ciśnienie. Standardowo ciśnienie w kompresorze tego typu wynosi 6-10 barów, a jednorazowo można zwiększyć ciśnienie zassanej porcji powietrza o 5-6 barów. W specjalistycznych warsztatach może to być niewystarczające, ale w domowym garażu będzie to moc spełniająca wszelkie wymogi.

Zastosowanie i parametry

Kompresory stosuje się zarówno w warunkach domowych, jak i w przemysłowych – w tych drugich zdecydowanie częściej. W przydomowym garażu może służyć do pompowania kół samochodowych i rowerowych, materacy, czy też basenów. Jest też świetny podczas czyszczenia sprzętów, takich jak na przykład kosiarka do trawy. Sprzęt ten jest też podstawowym elementem każdego warsztatu samochodowego i wulkanicznego, gdzie pompowane są koła. Kompresor wykorzystywany jest również do wprawiania w ruch narzędzi sterowanych pneumatycznie.

Do użytkowania przemysłowego zakupuje się kompresory w zestawie ze zbiornikiem przynajmniej 500l/min. Kolejną ważną rzeczą jest to, ile urządzenie pobiera prądu – zależy to od jego możliwości, wytrzymałości, wielkości zbiornika na sprężone powietrze i dodatkowych elementów, jakie zostaną do niego domontowane. Oprócz tego istotną kwestią jest poziom emitowanego hałasu, wielkość i dopasowanie do indywidualnych potrzeb – zarówno prywatnych, jak i w firmie usługowej.

Kompresor, oprócz wykorzystywania go do pompowania kół i opon oraz w przypadku używania narzędzi sterowanych pneumatycznie, może być też wykorzystywany do malowanie ciśnieniowego, które już od kilku lat jest niezwykle popularne. Oprócz tego kompresory wykorzystywane są również w sporcie – pistolety do paintball’a działają dzięki mini kompresorom.

Profesjonalny kompresor spalinowy

To sprzęt wykorzystywany przede wszystkim jako napęd dla narzędzi pneumatycznych. Jest niezastąpiony na budowie między innymi przy dźwigach pneumatycznych, czy innych maszynach sterowanych za pomocą sprężonego powietrza, takich jak na przykład młot pneumatyczny do niszczenia betonu.

Profesjonalne urządzenie tego typu powinno mieć zbiornik przynajmniej 150 l, przepływ powinien wynosić przynajmniej 500 l/m, a moc zaczynać się od 4 kM. Wtedy sprzęt pozwoli na uzyskanie powietrza o ciśnieniu 10 bar, a urządzenia pneumatyczne będą działać bez zarzutu.

Zakup czy wynajem

Zakup kompresora wysokiej klasy i jakości łączy się z dużymi wydatkami rzędu nawet kilkunastu tysięcy. Przy profesjonalnym użytkowaniu zwykle nie wystarcza jeden kompresor. Warto zdecydować się na wynajem kompresorów, które wynajęte na dobę, tydzień, miesiąc lub cały sezon są odpowiednio zadbane, serwisowane i są najwyższej jakości w cenie na tyle przystępnej, że wartej zastanowienia.

Zakup wiąże się z obowiązkiem serwisowania, kiedy jednak wynajmuje się sprzęt należy wpłacić kaucję w razie jego uszkodzenia. W przypadku, kiedy nic się ze sprzętem nie stanie kaucja jest w całości zwracana.