Zastosowanie myjek ciśnieniowych
Myjki ciśnieniowe to uniwersalne urządzenia, które można wykorzystać do czyszczenia elewacji, chodników i kostki brukowej oraz urządzeń ogrodowych.
Problem brudu jest powszechny w każdych warunkach. Spotkać go można w ogromnej ilości miejsc. Na samochodzie, chodniku, w ogrodzie lub nawet na elewacji budynku, czy też szczególnie na budowie. Ręczne usuwanie go za każdy razem, gdy się pojawi, byłoby prawdziwie syzyfową pracą. Dlatego właśnie dobrze jest posiadać myjkę ciśnieniową. Czym jest to urządzenie oraz w jakich sytuacjach może zostać zastosowane?
Jest to urządzenie, które, choć jego nazwa brzmi bardzo profesjonalnie, to jednak wykonuje bardzo prymitywną pracę. Prymitywną, co nieznaczny, że nie potrzebną. Działanie myjki ciśnieniowej polega po prostu na wystrzeliwaniu z ogromną siłą strumienia wody. Celem tego jest możliwość czyszczenia utwardzonych powierzchni z brudu i różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Działanie tego urządzenia jest bardzo proste. Po podłączeniu go do źródła wody, którym może być kran lub po prostu duży zbiornik z wodą, w wyniku pracy zamontowanej w nim sprężarki woda zostaje sprężona do poziomu bardzo wysokiego ciśnienia. Teraz tylko wystarczy nacisnąć spust znajdujące się na dyszy myjki, aby ta sprężona woda pod dużym ciśnieniem została uwolniona.
Oczywiście siła jej nie jest na tyle duża, aby uszkodzić czyszczoną powierzchnie, lecz jest na tyle mocna, aby usunąć z niej wszystko to, co się na niej znajduje.
Na rynku występują dwa rodzaje myjek, które różnią się od siebie sposobem zasilania. Te prostsze modele, to wersje elektryczne, które działają po podłączeniu do gniazdka sieciowego. A te bardziej zaawansowane to wersje spalinowe. Oczywiście te drugie charakteryzują się o wiele większą mocą sprężania wody, a co za tym idzie siłą, z jaką zostaje uwolniona. Z tego powodu te dwa rodzaje znajdują zastosowanie w nieco innych warunkach.
Myjka ciśnieniowa to bez wątpienia bardzo korzystne urządzenie w domu, ale niezbędne do wykonywania prac budowlanych, czy takich, które wymagają usuwania zabrudzeń trudnych i na dużej powierzchni. Jednak musimy pamiętać, że jeśli chodzi o myjki ciśnieniowe wysokiej klasy, a także dobrej jakości to jest to wysoki koszt sięgający nawet kilku tysięcy. Jeśli więc chcemy wykonywać pracę okazjonalnie to rzeczywiście zdecydowanie bardziej opłaca się jej wynajem, niżeli zakup na własność. Musimy bowiem mieć na uwadze, że zakup myjki ciśnieniowej to nie tylko koszt samego urządzenia, ale także regularne przeglądy i serwisowanie. Musimy więc ponosić dodatkowe koszty ciągle, co przy użytkowaniu sporadycznym jest zwyczajnie bardzo mało opłacalne.
Myjka ciśnieniowa różni się w zależności od tego, na jaką się zdecydujemy. Jednak działanie każdej z nich jest podobne, bo wykorzystuje ona przede wszystkim wodę pod ciśnieniem, która jest w stanie usunąć bardzo szybko, nawet duże zabrudzenia. Jest to więc bardzo wygodne, szczególnie wtedy, kiedy mamy obowiązek usunąć brud szybko, bo niestety zabrudzenia uniemożliwiają wykonanie dalszych prac. Dlatego tak wiele firm sprzątających, a także tych budowlanych nie wyobraża sobie bez nich pracy i dalszego funkcjonowania. Urządzenie bowiem rzeczywiście wiele przyspiesza, musimy jednak pamiętać, że do tego typu prac konieczne jest użycie sprzętu w pełni profesjonalnego, a taki to przede wszystkim myjka ciśnieniowa spalinowa, która jest niestety najdroższa.
Mocniejsza myjka ciśnieniowa, która uwalnia wodę z o wiele większą siłą, używana jest bardzo chętnie np. na budowach. Służy nie tylko do regularnego oczyszczania drogi dojazdowej do budowy oraz znajdujących się na niej maszyn, lecz także równie często do oczyszczania obecnych na budowie rusztowań, które często ubrudzone są zastygających już powoli betonem. Aby usunąć takie zanieczyszczenie, potrzebna jest niezwykle duża moc myjki, którą posiada właśnie wersja spalinowa.
Innym rodzajem zastosowania myjki na budowie jest możliwość przygotowania określonego rodzaju powierzchni do dalszej obróbki. Powszechnie takich myjek używa się np. do piaskowania powierzchni lub nawet w bardzo zaawansowanych wersjach do nakładania natryskowo tynku na ściany.
Drugim rodzajem myjki ciśnieniowej jest wersja elektryczna. Jest ona oczywiście o wiele słabsza, jednak nie oznacza to, że jest bezużyteczna. Co prawda raczej nie znajdzie szerokiego zastosowania na budowie lub w innym tak zaawansowanym technicznie miejscu, lecz czeka ją mnóstwo pracy w warunkach domowych.
Myjka ciśnieniowa w domu wykorzystywana może być do:
- mycia samochodu — nic tak szybko, a przy tym skutecznie i bezpieczni nie spłucze mytego samochodu, jak właśnie myjka ciśnieniowa. Odpowiednio ustawiona dysza jest w stanie stworzyć na końcu nie tylko silny strumień wody, lecz także lekką mgiełkę, która jest w stanie bezpiecznie dotrzeć w każdy zakamarek samochodu,
- mycia tarasu — taras jest miejscem, którego powierzchnia niezwykle szybko ulega zabrudzenia. Wszystko z powodu stałego wystawienia na działanie warunków atmosferycznych. Szybko na jego powierzchni gromadzi się brud, ale też różnego rodzaju liście czy też igły z pobliskich drzew. Przy pomocy myjki można powierzchnie tarasu w ciągu kilku minut doprowadzić do idealnego stanu czystości.
- chodniki w ogrodzie — podobnie jak powierzchnia tarasu, tak samo i chodniczek poprowadzony w ogrodzie bardzo szybko się zabrudza. Dobrze jest go od czasu do czasu przemyć przy pomocy takiej właśnie myjki.
- mycia mebli ogrodowych, które nie tylko wraz z nastaniem jesieni, ale też od czasu do czasu w trakcie lata, warto przepłukać z osadzającego się na nich brudu.
- mycia powierzchni, które przygotowywane są np. do malowania. Chodzi tu szczególnie o płot, na którym znajdować się może grzyb, pleśń, lub chociażby zalegająca stara i łuszcząca się farba. Wszystko to przy pomocy myjki można usunąć.
Wiele firm decyduje się skorzystać z możliwości wynajmu myjki ciśnieniowej z pompą ssącą, która rzeczywiście jest w pełni profesjonalna. Jeśli wybierzemy profesjonalną firmę oferującą wynajem myjek ciśnieniowych, mamy także pewność, że będziemy mieli do dyspozycji urządzenie, które jest przede wszystkim najwyższej jakości, bo jest bezustannie sprawdzane i serwisowane. Jeśli więc jakaś jej część się zużyje to jest zaraz wymieniana, więc my otrzymamy myjkę, gotową do użycia i w pełni sprawną. Jeśli myjka ciśnieniowa z pompą ssącą byłaby nasza na własność, to musielibyśmy liczyć się z samodzielnym jej serwisowaniem, co jest bardzo kłopotliwe i przede wszystkim kosztowne.
Przede wszystkim myjkę ciśnieniową powinniśmy dobierać pod względem naszego zapotrzebowania. Jeśli szukamy czegoś do użytku domowego to najlepiej zdecydować się na tą elektryczną, jednak do profesjonalnych prac budowlanych, a także takich, które są spotykane w firmach sprzątających, konieczny jest zakup lub wynajem myjki spalinowej. Wszystko więc zależy nie tylko od częstotliwości użytkowania myjki ciśnieniowej, ale także od prac jakie mamy przed sobą do wykonania. Skorzystanie z możliwości wynajmu, ma też ten plus, że możemy dowiedzieć się, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej u nas i takie też wynająć. Wiemy dzięki temu, że nie stracimy swoich pieniędzy na coś co nam się zupełnie nie sprawdzi.
Jak zatem widać zastosowanie myjki ciśnieniowej jest bardzo szerokie. Powstaje jednak pytanie, czy lepiej jest takie urządzenie kupić, czy też może wynająć?
Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Kupno myjki to wydatek jednorazowy. Później urządzenie zawsze stoi i czeka na potrzebę użycia. W przypadku jednak myjek spalinowych, które używane są na budowach, zakup takiego urządzenia jest ogromnym wydatkiem, który niezbyt szybko się zwrócić, ponieważ myjka nie jest urządzeniem, które pracuje cały dzień, jest używana okazjonalnie. To samo dotyczy zresztą też myjki, która używana jest w ogrodzie.
Jak zatem widać, wydaje się, że lepszym rozwiązaniem zamiast zakupu myjki, jest wynajem maszyn budowlanych jak i myjki w razie zachodzącej potrzeby. Raz, że jest to rozwiązanie tańsze, a dwa, że nieużywana myjka nie zajmuje niepotrzebnie przestrzeni.
Data publikacji: 2019-09-17 | Tagi: myjki | Tytuł: Zastosowanie myjek ciśnieniowych