Zastosowanie kompresorów
Kompresory to urządzenia, które znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w wielu amatorskich i hobbystycznych przydomowych czynnościach.
Choć wiele osób może o tym nie wiedzieć, to jednak kompresory to takie urządzenia, które otaczają nas dosłownie z każdej ze stron. Czym jednak dokładnie one są, gdzie je można znaleźć oraz oczywiście, czy jeśli zajdzie potrzeba ich używania, to lepiej je kupić, czy może korzystniejsze będzie wynajęcie takiego sprzętu?
Najprościej mówiąc, kompresor to takie urządzenie, którego jedynym zadaniem jest wytwarzanie powietrza o bardzo wysokim ciśnieniu. Wobec tego najczęściej znajduje swoje zastosowanie w branży motoryzacyjnej, a dokładnej mówiąc w wulkanizacji.
Warto jednak tu zauważyć fakt, że czymś nieco innym jest kompresor, a czymś innym sprężarka, która często jest mylona z kompresorem. Sprężarka to urządzenie, które pozwala zwiększyć ciśnienie danego gazu lub wymusić jego obieg. Sprężarka może zatem być wentylatorem, dmuchawą oraz oczywiście kompresorem. Czyli innymi słowy, każdy kompresor to sprężarka, lecz nie każda sprężarka to kompresor.
Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak działa kompresor, ponieważ występują na rynku jego dwa rodzaje, których budowa, a zatem także zasada działania, nieco się od siebie różni.
Zdecydowanie najczęściej spotykanym rodzajem kompresorów są wersje wyporowe. Ich działanie polega na zwiększaniu ciśnienia poprzez jego zasysanie i przy pomocy elementu, który znajduje się w części napędzanej, tłoczenie określonych dawek objętości gazu w formie jego kolejnych porcji. Wśród takich sprężarek wyróżnić można modele spiralne, membranowe, łopatkowe, lub z wirującymi tłokami.
Drugim rodzajem kompresora jest wersja przepływowa. Ten model do sprężania powietrza wykorzystuje zasadę przepływu strumienia powietrza. Najważniejszym elementem tego kompresora jest wirujący wirnik, który powoduje powstawanie podciśnienia ze strony powietrza, które jest zasysane do wnętrza urządzenia.
Innym typem podziału kompresorów jest wyróżnienie modeli na olejowe i bezolejowe. Te wykorzystujące olej używają go w celu zredukowania tarcia tłoka. Niestety wadą tego rozwiązania jest to, że olej może przeniknąć do powietrza, co w wielu przypadkach uniemożliwia jego stosowanie. Zaletą natomiast jest fakt, że osiąga on znacznie większe wartości sprężania powietrza. Oczywiście z tego powodu jest też o wiele większy i cięższy.
W wersji bezolejowej nie ma potrzeby stosowania oleju, ponieważ wyposażona jest ona w mniejsze tłoki o mniejszym współczynniku tarcia. Oczywiście z tego powodu jest on nieco słabszy.
Powstaje jednak zasadnicze pytanie, do czego właściwie taki kompresor może być wykorzystywany? Nie tyle w przemyśle lub zakładach pracy, ile po prostu w domu?
Okazuje się, że w całkiem sporej ilość miejsc. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest powietrze w mniejszej lub większej ilości, tam swoje zastosowanie odnajdzie kompresor. Świetnie więc nada się w przypadku konieczności napompowania opon w samochodzie lub rowerze, materaca lub piłki dla dzieciaków. Kompresor świetnie nadaje się także do czyszczenia. Idealnie wydmucha wszelkie zanieczyszczenia z noży kosiarki, usunie cały kurz z wnętrza komputera lub też z innych miejsc, do których tradycyjnymi metodami trudno byłoby się dostać ze szmatką.
Jak zatem widać, zastosowanie kompresora w domowych warunkach stoi na całkiem przyzwoitym poziomie. I choć wydaje się, że można mu znaleźć w domu całkiem sporo zajęć, to prawdziwa praca kompresora zaczyna się dopiero w różnego rodzaju zakładach pracy. Czy to na budowie, czy też szczególnie w warsztacie samochodowym, kompresor nie będzie miał ani chwili wytchnienia.
Powszechnie wykorzystywany jest on nie tylko do pompowania kół samochodowych, lecz także do zasilania ogromnej ilości narzędzi pneumatycznych, takich jak klucze, pistolety do kół, czy też nawet podnośników pneumatycznych. Oprócz tego w różnego rodzaju warsztatach samochodowych może być wykorzystywany do piaskowania elementów metalowych auta oraz oczywiście do ich późniejszego lakierowania.
Oczywiście znacznie większe i potężniejsze kompresory znajdują swoje zajęcie również w o wiele bardziej ambitnych zadaniach, niż tylko te domowe lub w prostych warsztatach i punktach usługowych Naprawdę potężne kompresory powszechnie używane są w przemyśle, czy też w górnictwie.
Skoro wiadome jest już to, że kompresor jest urządzeniem, które z łatwością nie tylko znajdzie sobie miejsce w domu lub w pracy, to jeszcze wiele tych czynności znacznie ułatwi, powstaje teraz pytanie, czy lepiej jest go kupić na własność, czy może wypożyczyć, gdy zajdzie taka potrzeba?
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kupno oznacza, że urządzenie jest zawsze pod ręką i można go użyć w dowolnej chwili. Wypożyczenie natomiast to znaczne oszczędności nie tylko miejsca, w którym taki sprzęt miałby stać, lecz także pieniędzy, ponieważ kupienie nawet najprostszego modelu to ogromne pieniądze.
Wobec tego wydaje się, że znacznie lepszym rozwiązaniem zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, jest wynajmowanie kompresora. Koszt jego zakupu jest często ogromny, a przecież nie jest on używany codziennie, dlatego szybko swoją pracą nie zwróciłby zakupu. Wynajem maszyn budowlanych jest bardzo prosty, szybko realizowany, a przy tym po prostu dosyć tani.
Data publikacji: 2019-09-11 | Tagi: kompresory | Tytuł: Zastosowanie kompresorów