Zastosowanie agregatów prądotwórczych
Agregaty prądotwórcze najczęściej wykorzystywane są na budowach przed podłączeniem stałej linii energetycznej. Sprawdź, gdzie jeszcze mogą być przydatne.
Agregaty prądotwórcze mają bardzo szerokie zastosowanie, o części z nich zapomina się czasem, myśląc o agregatach prądotwórczych. Warto dowiedzieć się, jak działają agregaty prądotwórcze i jak dzięki temu można je wykorzystać. Skupiając się na tym, można dowiedzieć się, że agregaty stosuje się także w różnych gałęziach przemysłu, budownictwie, ale także w branży usługowej i rozrywkowej.
Nie jest tajemnicą, że agregat prądotwórczy to urządzenie elektroenergetyczne, które samodzielnie wytwarza prąd. Można spotkać się z tym, że agregaty nazywane są generatorami prądu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich silnika spalinowego. Oczywiście, żeby agregat działał właściwie, niezbędne jest paliwo odpowiednie do danego rodzaju silnika. Oprócz silnika na agregat składają się:
- prądnica,
- rozdzielnica elektryczna,
- obudowa,
- tłumiki spalin,
- akumulatory,
- zbiornik paliwa,
- urządzenia kontrolno-pomiarowe.
Oczywiście nie wolno zapominać, że budowa agregatów może się nieco różnić w zależności od ich marki, rodzaju, zastosowania itp. Agregaty prądotwórcze stosowane są zazwyczaj na dwa sposoby. Pierwszy z nich to sytuacje, kiedy agregat jest samodzielnym źródłem prądu. Drugi ma miejsce w sytuacji, kiedy agregat pełni funkcję wsparcia, czyli służy za źródło prądu, kiedy dojdzie to przerw w zasilaniu. Warto zadbać o bezpieczeństwo przy korzystaniu z agregatów.
Zastosowanie agregatów prądotwórczych najczęściej kojarzy się właśnie z budownictwem. Wynika to z faktu, że stanowią one idealne źródło prądu, kiedy na działce prowadzone są prace remontowe i budowlane, a nie ma na niej jeszcze prądu. Ciężko wyobrazić sobie budowę bez możliwości uruchomienia betoniarki już na wczesnych etapach budowy. Takie agregaty zazwyczaj są przystosowane do tego, by podłączać do nich maszyny budowlane, sprzęt budowlany oraz inne urządzenia służące np. do porządkowania działki wokół powstającego budynku. Są to tzw. agregaty mobilne, które w łatwy i szybki sposób można przetransportować z jednej budowy na drugą.
Agregaty prądotwórcze przydają się nie tylko w czasie powstawania budynku, ale także wówczas, kiedy jest eksploatowany pełną parą. Jak już wspomniano, agregat prądotwórczy może być stosowany jako wsparcie w przypadku przerw w zasilaniu. Tak właśnie wykorzystuje się agregaty prądotwórcze w nieruchomościach. Mogą być one instalowane zarówno w budynkach publicznych, pełniących funkcję lokali użytkowych, jak i w domach prywatnych. Taki agregat prądotwórczy będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku braku prądu. Jest to szczególnie istotne w przypadku miejsc, gdzie zasilanie musi być cały czas, np. w przypadku serwerowni, firm hostingowych itp.
Mogłoby się wydawać, że agregaty wiążą się raczej z ciężkim przemysłem i wspomnianym już budownictwem. Nic bardziej mylnego, bo można je spotkać także w branży… rozrywkowej! Dokładniej mówiąc agregaty prądotwórcze, znajdują zastosowanie także podczas imprez masowych oraz mniejszych inicjatyw lokalnych. W końcu możliwość zapewnienia prądu w takich okolicznościach może być utrudniona. Agregat zapewni dostawy prądu bez względu na to, gdzie impreza będzie miała miejsce. Co ciekawe, agregaty prądotwórcze stosują zarówno zespoły muzyczne i organizatorzy, jak i firmy cateringowe. Jak wiadomo, są to najważniejsze filary, które sprawiają, że impreza będzie udana.
Agregaty specjalne stosowane są także w motoryzacji, które gwarantują całkowicie mobilne i pewne źródło energii elektrycznej. Są one odpowiednio przystosowane do instalacji w samochodzie, posiadają odpowiednią obudowę i części kompatybilne z częściami samochodu. Agregaty można spotkać także przyczepach jednoosiowych i dwuosiowych, które mogą być holowane przez samochody. W motoryzacji agregaty prądotwórcze mają silniki wysokoprężne, ale także zasilane popularnym gazem lub benzyną.
Agregaty prądotwórcze mają szerokie zastosowanie w medycynie i trudno wyobrazić sobie bez nich właściwie funkcjonującą służbę zdrowia. Większość placówek medycznych, zwłaszcza szpitale wyposażona jest we własne agregaty prądu. Mają one na celu zapewnienie nieprzerwanych dostaw prądu, nawet w przypadku poważnej awarii zasilania. Ich podstawowych celem jest wówczas utrzymanie działania aparatury ratującej i podtrzymującej życie, potrzebnej do wykonywania zabiegów, ale także zapewnienia oświetlenia w salach, gdzie np. prowadzone są właśnie operacje lub udzielana jest pierwsza pomoc medyczna. Agregaty zatem nie są tylko generatorami prądu, ale mogą nawet uratować życie.
Wybór dobrego agregatu powinien być poprzedzony określeniem jego zastosowania. Na podstawie omówionych wyżej przykładów bez wątpienia można stwierdzić, że zastosowanie agregatów prądotwórczych będzie miało istotny wpływ na wybrany rodzaj, budowę oraz wytrzymałość. Wybierając agregat w ten sposób, można być pewnym, że będzie on przystosowany do spełnienia swojego zadania. W przeciwnym razie może okazać się, że agregat będzie np. za mało wydajny lub nie będzie można go przetransportować w inne miejsce. Określenie zadania jest kluczem do wybrania dobrego agregatu. Agregaty prądotwórcze na wynajem w swojej ofercie posiada wypożyczalnia sprzętu budowlanego DRIAL.
Data publikacji: 2019-10-30 | Tagi: agregaty | Tytuł: Zastosowanie agregatów prądotwórczych