Zalany wykop – jak wypompować z niego wodę?

Zalany wykop – jak wypompować z niego wodę?

W celu wypompowania wody z zalanego wykopu najlepiej użyć motopompy o dużej przepustowości i możliwości pompowania cieczy z ciałami stałymi.

W Polsce naprawdę nietrudno o zalanie. Nasz klimat obfituje w ulewne deszcze i gwałtowne zmiany pogody. Zalanie wykopu jest więc bardzo prawdopodobne. Szczególnie w okresie jesieni, czy też pry roztopach po zimie. Jednak tak naprawdę przez cały rok place budowy są zagrożone podlaniem. Samo podtopienie wynika zwykle z błędu ludzkiego. Jest to np. nieodpowiedni system odprowadzania wody czy też źle przygotowane koryta strumieni i małych rzek. Co zrobić, gdy wykop zostanie zalany? Jam wypompować wodę?

Zalanie wykopu może mieć miejsce na dowolnej budowie. Obojętne, czy jest to droga, tunel, dom czy instalacja wodociągowa. Przy zalaniu wykopu bardzo ważne jest szybkie i sprawne działanie. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, to może dojść do osunięcia się ścian wykopu. Tak więc warto wypożyczyć pompę szlamową. Można mieć ją zawsze w zapasie, jeśli podejrzewamy, że może dojść do zalania.

Pompa szlamowa to inaczej pompa do wody brudnej lub też motopompa. Na ten sprzęt natkniemy się np. w Straży Pożarnej. Pompa do wody brudnej pozwala na usunięcie zalegającej wody wraz z zanieczyszczeniami d 50 mm oraz ze szlamem. Takie urządzenie jest wyposażone w filtr oraz rozdrabniacz. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich śmieci, piachu i drobnych kamieni. Warto zwrócić uwagę na wmontowany wirnik. Najlepiej, aby był on stalowy lub aluminiowy. Pozwala to na bezawaryjne usunięcie szkody i szybkie działanie.

Nazwa “motopompa” nawiązuje do sposobu napędzania urządzenia. Ma ono wbudowany silnik spalinowy benzynowy lub diesla. Dzięki dużej mocy pompa szlamowa działa naprawdę szybko i wydajnie. Dlatego właśnie używa się jej w Straży Pożarnej oraz na placach budowy. Silnik spalinowy to także możliwość korzystania z pompy w dowolnym miejscu, bez konieczności zapewniania zewnętrznego źródła energii. Urządzenia te mogą mieć różną pojemność i wydajność, w zależności do wybranego modelu.

Najbardziej opłacalnym sposobem na pompę szlamową jest jej wynajęcie. Zwykle nie jest o sprzęt, który użytkuje się często. Potrzebny jest tylko a awaryjnych sytuacjach. Dlatego też wypożyczenie pompy do wody brudnej będzie najrozsądniejsze. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy wybrać sprzęt dostosowany do danego miejsca. Najważniejszym parametrem jest ilość odpompowywanej wody w litrach na minutę. Do zalanych wykopów powinniśmy wybrać pompę z wydajnością około 1000 l/min. Oczywiście im większy wykop, tym większa wydajność będzie potrzebna. Można także wypożyczyć kilka pomp, co da nam najszybsze rezultaty. Sprzęt może pracować na głębokości do około 8 metrów.

Koniecznie postaw na sprzęt, który będzie nie tylko wydajny, ale też niezawodny. Znajdziesz go w wypożyczalni maszyn budowlanych Drial. To bardzo ważne, szczególnie przy zalaniu wykopów. Działanie szybko jest tu kluczowe!

Data publikacji: | Tagi: pompy | Tytuł: Zalany wykop – jak wypompować z niego wodę?