Zagęszczarki – utwardzanie i wzmacnianie gruntu

Zagęszczarki – utwardzanie i wzmacnianie gruntu

Zagęszczanie gruntu jest czynnością niezbędną – ale często zaniedbywaną – podczas każdej pracy ziemnej. Nawet podczas wytyczania ścieżki w ogrodzie przy domu.

Żaden plac budowy zarówno ten obsługiwany przez profesjonalną ekipę budowlaną, jak ten prowadzony przez amatorów i hobbystów nie może obejść się bez odpowiedniego sprzętu. Sprzęt pozwoli na wykonanie pracy szybciej a efekt końcowy będzie trwalszy. Jednym z takich urządzeń jest zagęszczarka. Do czego służy? Jak ją stosować?

Przedstawiając rzecz najprościej zagęszczarka wspomaga efektywne utwardzanie i wzmacnianie gruntu. Takie działanie tego urządzenia jest możliwe poprzez odpowiednie zagęszczenie podłoża. Owo zagęszczenie jest dokonywane za pomocą procesu wibrowania. Chociaż nie możemy zastosować zagęszczarki do każdego rodzaju gruntu to sprawdzi się doskonale w większości przypadków, z jakimi możemy mieć do czynienia na każdym placu budowy. Zarówno na placu profesjonalnym, jak i przydomowym. Odpowiednie zastosowanie urządzenia pozwoli na uzyskanie podłoża o idealnej nawierzchni, dzięki czemu znacząco przyśpieszymy zakończenie prac oraz znacząco poprawimy efekt końcowy.

Mimo tego, że maszyna nie może być zastosowana w każdym przypadku to spełni doskonale swoje zadanie w przypadku większości gruntów. Za pomocą zagęszczarki możemy z powiedzeniem ubić tak odmienne podłoża, jak te składające się zarówno z ziemi, piasku, jak i te, w których skład beton oraz asfalt.

Oznacza to, że zagęszczarka może być zastosowana w tak różnorodnych sytuacjach jak ubijanie ścieżek rowerowych, w czasie gdy tworzona jest podbudowa pod kostkę brukową czy też do odpowiedniego przykrycia i zabezpieczenia znajdujących się pod powierzchnią kabli, przewodów oraz rur. Oznacza to, że uprzędzenie może mieć znacznie więcej zastosowań, aniżeli tylko podczas budowy dróg.

W zależności od zapotrzebowania na wynająć możemy dwa podstawowe rodzaje zagęszczarek. Współcześnie producenci oferują zagęszczarki wyposażone w silnik elektryczny, jak i nowoczesny i profesjonalny sprzęt zasilany za pomocą silnika spalinowego. Pierwsze z nich zagęszczarki elektryczne uposażone w kabel charakteryzują się mniejszą mocą, co ogranicza ich zastosowanie do mniej wymagających zadań. Sprawdzą się one doskonale przy przydomowych pracach budowlanych o niewielkiej skali.

Z kolei profesjonale zagęszczarki wyposażone w silnik spalinowy, mimo stosunkowej ciężkości w użyciu sprawdzą się doskonale w najbardziej wymagających zadaniach. Zarówno na profesjonalnym pracy budowy, jak i w trudnych „przydomowych” sytuacjach. Na jakość interesującego nas pod wynajem sprzętu oprócz silnika wpływ mają między innymi przekładnie, amortyzatory, czy też mechanizm wibrujący. Można dokonać kategoryzacji poszczególnych zagęszczarek ze względu na inne wytyczne.

Innym sposobem na kategoryzację dostępnych do wynajmu zagęszczarek jest ich podział na urządzenia wibracyjne oraz na urządzenia płytowe. W przypadku zagęszczarki wibracyjnej jej działanie opiera się o odpowiednio dostosowane dwie niewyważone masy, które przyczyniają się do nieregularnego drgania sprzętu. W praktyce oznacza to, że grunt znajdujący się pod płytami jest ubijany w sposób efektywniejszy.

Tego rodzaju urządzenia przeznaczone są przede wszystkim do prac wymagających dużej mocy urządzenia. Z kolei sprzęt płytowy może być z powodzeniem zastosowany w ciężko dostępnych miejscach oraz przy pracach na mniejszą skalę. Ze względu na mniejszą moc sprawdzą się doskonale m. in. przy ubijaniu gruntu pod prywatny podjazd, parking na posesji.

Utwardzanie i wzmacnianie gruntu, który posłuży jako podbudowa pod kostkę brukową można wykonać zarówno własnym, jak i sprzętem wypożyczonym. Należy zdecydować się na rozwiązanie, które najlepiej spełni nasze oczekiwania. W praktyce kupno profesjonalnej zagęszczarki, nawet tańszych modeli elektrycznych ma sens jedynie, jeżeli regularnie prowadzimy prace budowlano-remontowe. Jeżeli jednak nie zajmujemy się budowlanką zawodowo zakup zagęszczarki będzie generował zbyt duże koszta.

Nawet jeżeli planujemy użyć profesjonalnego sprzętu do zagęszczania kilkukrotnie musimy oprócz ceny samego sprzętu uwzględnić koszta związane z jego eksploatacją. Po zakupie urządzenia należy zapewnić odpowiednie warunki przechowywania oraz oraz dbać o stan techniczny sprzętu. W przypadku awarii będziemy zmuszeni do poniesienia kosztów naprawy, a prace budowlane zostaną wstrzymane do czasu naprawienia sprzętu. Z kolei decydując się na wynajem sprzętu budowlanego wszystkie z wymienionych sytuacji nie będą miały zastosowania w naszym przypadku.

Przede wszystkim poprzez wynajem uzyskamy urządzenie profesjonalne, które będzie w pełni dopasowane do aktualnie wykonywania zadania. Nie będziemy musieli również obawiać się o przechowywanie urządzenia oraz o jego serwis. W przypadku jakiejkolwiek awarii firma ferująca wynajem zagęszczarek natychmiastowo dostarczy dla nas odpowiednie urządzenie zastępcze. Oznacza to, że na placu budowy mimo awarii nie będziemy musieli zmagać się z jakimkolwiek przestojem a zaplanowane prace remontowo-budowlane będą wykonane w pierwotnie zakładanym terminie.

Data publikacji: | Tagi: zagęszczarki | Tytuł: Zagęszczarki – utwardzanie i wzmacnianie gruntu