Wycinka drzew – wynajem podnośnikow

Wycinka drzew – zwłaszcza wysokich i rosnących w pobliżu zabudowań – wymaga użycia podnośnika i stopniowego formowania korony drzewa zaczynając od jej szczytu.

Podnośniki do wycinki drzew zdecydowanie ułatwiają wykonanie prac, jednak warto mieć na względzie również inne kwestie. Jakie działania powinny poprzedzić wynajem podnośników do wycinki

Przede wszystkim, należy pamiętać, że bez względu na rozmiar drzewa, a także fakt, iż znajduje się ono na prywatnej działce – na wycinkę konieczne jest pozwolenie. Bez niego, narażamy się na naprawdę wysokie kary. Wystarczy że któremuś z sąsiadów nie spodoba się hałas czy ogólnie fakt usunięcia drzewa, które uważał za estetyczne – i problem gotowy.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody w obecnym brzmieniu, nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na wycinkę krzewów bądź drzew znajdujących się na prywatnej posesji – ale tylko pod warunkiem, że do ich usunięcia nie dochodzi w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednocześnie, w przepisach określono wymiary, powyżej których (mimo spełnienia wyżej określonych warunków), na wycinkę drzewa należy uzyskać pozwolenie.

Już po uzyskaniu zezwolenia na wycinkę, należy pamiętać, by dokładnie przestrzegać oznaczonych w decyzji terminów. Z reguły dokumenty tego rodzaju są wydawane w sposób, który umożliwia wycinkę po upływie określonego czasu – na przykład 30 dni.

Bardzo istotnym jest, by dobrze policzyć termin: usunięcie drzewa przed jego upływem jest traktowane jak samowolna wycinka, w związku z czym naliczane są kary.

Warto mieć na względzie, że niektóre czynności w obrębie korony drzewa (jak jej przycinanie) również wymagają pozwolenia. Spod obowiązku uzyskania zgody wyłączone jest usuwanie obumarłych gałęzi drzew, kształtowanie korony (w przypadku roślin, które liczą sobie mniej niż 10 lat) oraz formowanie korony – czyli utrzymywanie jej kształtu.

Przede wszystkim ze względu na wygodę, jaką oferuje ten sprzęt. Dzięki podnośnikowi możliwe jest między innymi pocięcie dużego drzewa na fragmenty. Jest to szczególnie istotne, gdy w okolicy nie ma dość przestrzeni (oraz warunków, by ją zabezpieczyć), by drzewo swobodnie upadło.

Jednocześnie, jeśli wycinka ma charakter okazjonalny, nie ma sensu zakup takiego podnośnika. Wynajem podnośnika jest niedrogą opcją na ułatwienie prac w zakresie usunięcia zbędnych drzew.

Do wynajęcia dostępne są rozmaite rodzaje podnośników. Zasadniczo, warto zdecydować się na sprzęt o odpowiednim zasięgu, umożliwiającym dostęp do wszystkich potrzebnych fragmentów drzewa. Warto również wziąć pod uwagę podłoże – jeśli jest ono nierówne lub błotniste, nie każdy podnośnik sobie poradzi. W takiej sytuacji szczególnie polecane są urządzenia o kołach typu gąsienica.

Z reguły, do wycinki drzew (zarówno na terenach prywatnych, jak i w miejscach publicznych) wystarczające są podnośniki nożycowe oraz masztowe. Dopiero w przypadku drzew przekraczających ich zasięg – stosuje się podnośniki teleskopowe, przystosowane do prowadzenia prac na znaczących wysokościach.

Zdjęcie: Jeremy Bezanger (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: podnośniki | Tytuł: Wycinka drzew – wynajem podnośnikow