Usuwanie gruzu z mieszkania po remoncie

Aby ułatwić usuwanie gruzu z mieszkania po remoncie (zwłaszcza z usytuowanego na wyższych piętrach) warto wynająć zsyp połączony z kontenerem na odpady.

Prace remontowe w mieszkaniu potrafią być nie tylko wykańczające, ale również problematyczne. Pomijając tak oczywiste kwestie jak wybór wszelkich elementów wyposażenia i wykończenia – niekiedy konieczne okazuje się również usunięcie nadmiaru odpadów budowlanych. Kłopot staje się tym większy, im szerszy jest zakres przeprowadzanych prac.

Skute kafelki czy wyburzona ściana oznaczają wiele śmieci budowlanych. Usuwanie gruzu jest o tyle problematyczne, że nie wolno ich tak po prostu wynieść do śmietnika przy bloku. Nawet gdyby było to możliwe – tego rodzaju czynności są po prostu bardzo problematyczne – bo jak wynieść gruz do oddalonego o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów kontenera?

O ile niewielką ilość (na przykład wiaderko czy dwa) można we własnym zakresie wywieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów, w którym przyjmowane są resztki gruzu i inne budowlane pozostałości – to prawdziwy problem pojawia się, gdy zakres prac jest zdecydowanie większy.

Na szczęście, nowoczesne rozwiązania dają możliwość radzenia sobie również z tego rodzaju problemami. Specjalne kontenery na wynajem, z pomocą których można pozbyć się gruzu, znajdują zastosowanie również w blokach mieszkalnych.

Tradycyjne, duże zbiorniki na odpady pobudowlane z reguły musiały być ustawiane na zewnątrz – ze względu na ich wymiary oraz masę po wypełnieniu. Istnieją jednak zbiorniki o znacznie mniejszych wymiarach, które można ustawić również wyżej. O ile w przypadku niedużego remontu, jak również mieszkania znajdującego się na parterze – istnieje możliwość wynoszenia resztek do dużego kontenera na przykład wiaderkiem, to wyższe kondygnacje stanowią duży problem.

Pozbywanie się gruzu poremontowego wiaderkiem noszonym po schodach byłoby nie tylko czasochłonne, ale również po prostu niezwykle męczące. Dlatego też warto zainteresować się wynajmem takich sprzętów jak zsyp do gruzu. Tego rodzaju urządzenie można zamontować na zewnątrz budynku i połączyć je specjalną rurą z kontenerem znajdującym się przed blokiem. Usuwanie gruzu z użyciem dobrej klasy zbiorników oraz zsypów znacząco przyspiesza działanie. To sprawia, że usunięcie na przykład kafelek z łazienki może zająć zaledwie kilka godzin, a co więcej – ich wywóz bardzo często pozostaje w gestii firmy wypożyczającej kontener.

To duża wygoda i ułatwienie. Dodatkowo, w przypadku konieczności wynajęcia specjalnego zsypu do gruzu, warto zorientować się, czy miasto nie oferuje darmowych wywozów odpadów budowlanych. Niektóre samorządy decydują się bowiem na przyznanie każdemu lokalowi określonej ilości wywozów tego typu w ciągu roku. Jednocześnie uwaga: zdarzają się także gminy, które wprowadzają ograniczenia co do darmowego wywozu odpadów budowlanych. To oznacza, że po przekroczeniu określonej ilości kilogramów czy też ton – konieczne jest uiszczenie określonej zapłaty. Warto sprawdzić powyższe kwestie, aby ewentualnie przygotować dodatkowe środki na pokrycie kosztów.

Zdjęcie: Stefan Lehner (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: | Tytuł: Usuwanie gruzu z mieszkania po remoncie