Typy wirników stosowanych w pompach
Typ wirnika zastosowany w pompie decyduje o rodzaju medium obsługiwanego przez dane urządzenie. Dowiedz się, jakie wirniki najczęściej stosowane są w pompach.
Typy wirników stosowane w pompach:
- Wirniki vortex typu set-back,
- Wirniki wielokanałowe otwarte i jednokanałowe otwarte,
- Wirniki jednokanałowe zamknięte i dwukanałowe zamknięte,
- Wirniki z rozdrabniaczami,
- Wirniki wysokiego podnoszenia,
- Wirniki pokryte powłokami,
- Inne wirniki specjalne.
W pompach przemysłowych i ściekowych często stosowane są wirniki vortex set-back, znane także jako wycofany vortex. Tego rodzaju element w niewysokim zakresie styka się z przesyłanym medium. W zależności od konstrukcji pompy, może to być np. 15-30 proc. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko zapchania, a także spowalnia wycieranie się wirnika. Vortex set-back daje możliwość uzyskania całkowicie wolnego przelotu zanieczyszczeń. Doskonale sprawdza się w rolnictwie i przemyśle, kiedy wymagane jest przepompowanie gnojownicy, ścieków biologicznych oraz cieczy zanieczyszczonych ciałami stałymi. Pompy ściekowe z wirnikiem wycofanym są konstrukcjami wyjątkowo odpornymi na zapychanie. Vortex charakteryzuje się niestety dość niską sprawnością hydrauliczną.
Pompa może być wyposażona także w wirnik wielokanałowy otwarty. W zależności od rodzaju jednostki napędowej, takie model zastosować można do pompowania wody czystej lub nieznacznie zabrudzonej. Pompy z wirnikiem wielokanałowym otwartym wykorzystywane są także w przemyśle, głównie w oczyszczalniach do pompowania ścieków. Kolejny typ wirnika to jednokanałowy otwarty. Jego budowa daje gwarancję uzyskania wysokich osiągów. Dodatkowa zaletą jest duży przelot, który niweluje ryzyko zatkania. Takie typy wirników również używane są do pompowania ścieków w oczyszczalniach i zakładach przemysłowych.
Pompy z jednokanałowym wirnikiem zamkniętym to często modele elektryczne. Konstrukcja wirnika wyróżnia się dużym, wolnym przelotem oraz zapewnia wysokie osiągi. Takie pompy służą do przepompowania ścieków o różnym poziomie zanieczyszczenia. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w pompowaniu cieczy zanieczyszczonych biologicznie, w których zawiesinie występują małe ciała stałe. Wykorzystuje się je również w systemach odprowadzania i oczyszczalniach ścieków. Innym typem wirnika jest wirnik zamknięty dwukanałowy. W tym przypadku również osiągi są wysokie, a przelot wolny i duży. Podobne jest także zastosowanie. Pompy elektryczne z wirnikiem zamkniętym dwukanałowym mają jednak szerszy zakres działania. Poza ściekami, wodą zanieczyszczoną częściami stałymi i cieczą zanieczyszczoną biologicznie, mogą służyć np. do pompowania wody deszczowej.
Jeszcze inny system hydrauliczny posiadają pompy wyposażone w wirniki z rozdrabniaczami. Często jest to konstrukcja wielokanałowa z funkcją cięcia na wlocie. Taka pompa może posiadać silnik dwubiegunowy lub czterobiegunowy. Najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym i rolniczym, do pompowania cieczy silnie zabrudzonych. Pompy z takim wirnikiem często nazywane są pompami z rozdrabniaczem. W tym przypadku ciała stałe ulegają rozdrobnieniu przede wejściem do wirnika. Takie urządzenie wyróżnia się szerokimi możliwościami w kwestii wysokości podnoszenia, jednak posiadają dość ograniczoną wydajność. Najlepiej sprawdzają się w instalacjach ciśnieniowych oraz obszarach z przyłączami kanalizacyjnymi o niewielkiej średnicy.
Konstrukcja wirnika wysokiego podnoszenia wyróżnia się łopatkami o mniejszej głębokości i tarczą o większej średnicy. Przekłada się to bezpośrednio na wysokość podnoszenia. Pompy korzystające z takich wirników wykorzystuje się do pompowania wody czystej, a także zanieczyszczonej piaskiem oraz innymi małymi częściami stałymi – za wyjątkiem części włóknistych. Pompy z wirnikiem wysokiego podnoszenia znajdują zastosowanie w sektorze mieszkaniowym i publicznym. Wykorzystuje się je ponadto do oczyszczania i nawadniania studni. Wysokie podnoszenie sprawia, że pompy te sprawdzają się także w wszelkiego rodzaju fontannach.
W specyficznych warunkach pracy pomp stosowane są specjalne wirniki z powłokami. Przykładem mogą być modele pokrywane żeliwem i cienką warstwą poliuretanu. Obecność solidnej powłoki może znacząco przedłużyć okres eksploatacji wirnika. Tak wyposażone pompy stosuje się w np. branży ceramicznej. Aby zatem uzyskać możliwość przetworzenia marmuru, granitu czy szkła, warto zwrócić się do firmy oferującej wynajem pomp z wirnikami powlekanymi. Wykorzystuje się je również w kopalniach, kamieniołomach, przy produkcji betonu oraz w systemach przetwarzania o charakterze zbiorczym.
Producenci często montują w swoich pompach wirniki dedykowane, przygotowane w oparciu o własny projekt i nierzadko opatentowane. Należą do nich np. oferowane przez marki oferujące wynajem sprzętu budowlanego wirniki samoczyszczące, półotwarte o wysokiej sprawności czy śrubowo-odśrodkowe. Unikalna konstrukcja może łączyć w sobie niskie zapotrzebowanie na energię z optymalnymi właściwościami chroniącymi przed zapchaniem się wirnika.
Data publikacji: 2019-08-10 | Tagi: pompy | Tytuł: Typy wirników stosowanych w pompach