Typy, rodzaje i zastosowanie nagrzewnic
Szeroka gama nagrzewnic dostępnych na rynku nie ułatwia odpowiedniego wyboru przeciętnemu Kowalskiemu. Poznaj najpopularniejsze modele tych urządzeń.
Nagrzewnica elektryczna, olejowa, a także gazowa są urządzeniami, które służą przede wszystkim do ogrzewania magazynów oraz hal. Do najczęściej wymienianych atutów tego rozwiązania należy zaliczyć brak instalacji, wysoką wydajność, a także bardzo prostą budowę. Nagrzewnica powietrza jest również optymalnym rozwiązaniem umożliwiającym bardzo szybkie, a także efektywne osiągnięcie potrzebnej temperatury w danym wnętrzu. Ponadto nagrzewnice powietrza elektryczne ze względu na swoją konstrukcję pozwalają na stosowanie ich nie tylko jako głównego źródła ciepła, ale również dodatkowego. Firma Drial posiada rogatą ofertę nagrzewnic na wynajem.
Warto wiedzieć, że ogrzewacze powietrza wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń o różnych powierzchniach, a także w miejscach, gdzie instalacja grzewcza uległa awarii lub nie może być zamontowana. Ponadto wnętrze nagrzewnicy dzieli się na wymiennik ciepła z nawiewnikiem i układ regulacji, sekcję wentylatorów, a także komorę grzewczą. Całość znajduje się z kolei w stalowej obudowie.
Dmuchawy powietrza opierają swoje działanie na wymianie ciepła między gorącymi spalinami lub grzałkami elektrycznymi a zimnym powietrzem. Powietrze jest następnie zasysane do nagrzewnicy powietrza przez odpowiedni kanał, który zostaje wyprowadzony na zewnątrz pomieszczenia albo właściwym przewodem wyposażonym w filtr. Powietrze później zostaje ogrzanie bezpośrednio w komorze grzewczej lub wymienniku. Warto również wiedzieć, że przez odpowiednie kratki ogrzane powietrze zostaje nawiewane. Atutem jaki ma dmuchawa grzewcza jest fakt, że możliwe jest ogrzanie nawet kilku pomieszczeń. Wyróżniamy następujące typy nagrzewnic:
- Nagrzewnica gazowa – Urządzenie stosowane jest w przewiewnych i dobrze wentylowanych miejscach, jest to bowiem wynikiem obecnością pary wodnej jako jednego (obok dwutlenku węgla) z rezultatów spalania gazu. Ponadto nagrzewnica nadmuchowa powinna mieć wbudowany odpowiedni czujnik przeciwwypływowy gazu, który będzie w stanie przerwać pracę urządzenia w przypadku ewentualnego rozszczelnienia przewodu łączącego go ze zbiornikiem gazu.
- Nagrzewnica gazowa z termostatem – Urządzenie charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością przy maksymalnej oszczędności gazu. Gwarantuje do zaprojektowana w odpowiedni sposób komora spalania. Nagrzewnica gazowa z termostatem ma bardzo duże zastosowanie w magazynach, budownictwie czy domkach letniskowych.
- Nagrzewnica elektryczna – Urządzenie może być bardzo przydatne przede wszystkim w warsztacie. Przeznaczone jest bowiem do ogrzewania pomieszczeń w zimę. W ten sposób gwarantuje świetne warunki do pracy nawet w mroźne dni. Nagrzewnica wyposażona jest w ochronę przed przeciążeniem i przegrzaniem, co zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo.
- Nagrzewnica elektryczna nadmuchowa – Urządzenia przede wszystkim bardzo efektywnie i szybko są w stanie stworzyć komfortowe warunki cieplne w wybranych pomieszczeniach, w których są wykorzystywane. Nie tylko są bardzo proste w obsłudze, ale również odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nagrzewnice elektryczne nadmuchowe są przeznaczone do długotrwałego użytkowania.
- Nagrzewnica elektryczna przemysłowa – Urządzenia przede wszystkim oferują użytkownikowi wysokowydajny nadmuch w połączeniu z odpowiednio dopasowaną mocą grzewczą. Rekomendowane są do ogrzewania wszelkiego rodzaju obiektów przemysłowych, do których koniecznie trzeba zaliczyć magazyny, hale, warsztaty czy garaże.
- Nagrzewnica olejowa – Rekomendowane jest, by tego rodzaju nagrzewnica była wyposażona we wskaźnik poziomu paliwa, a także komorę spalania wykonaną z nierdzewnej stali i automatyczne odcięcie zapłonu. Ponadto ogrzewanie powietrza dokonuje się za pomocą wymiennika ciepła albo przez płomień spalanego paliwa. W drugiej sytuacji ogrzany strumień powietrza będzie w sobie zawierał spaliny. W celu uzyskania zdrowszego wyrzucanego powietrza rekomendowane jest zastosowanie zamkniętej komory spalania, która będzie się znajdowała w nagrzewnicy wymiennikowej.
- Nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin – Jest to bardzo wydajne urządzenie, które gwarantuje stały napływ bardzo dużej ilości ogrzanego powietrza. Ponadto nagrzewnica nie będzie wymagała instalacji, gwarantuje również 100% sprawności termicznej. Warto również wiedzieć, że idealne spalanie paliwa sprawia, że urządzenie doskonale zda egzamin w procesie rozmrażania, suszenia czy ogrzewania.
- Nagrzewnica wodna – Jest to kompaktowe i gotowe do podłączenia, a także pracy urządzenie, które wykorzystuje gorącą wodę z instalacji centralnego ogrzewania z dowolnym źródłem ciepła (może to być kocioł gazowy, olejowy czy elektryczny) do ogrzewania powietrza. Atutem tego rodzaju nagrzewnicy są przede wszystkim stosunkowo nieduże wymiary w stosunku do mocy grzewczej.
- Nagrzewnica wodna kanałowa – Urządzenie pozwala przede wszystkim na dodatkową obróbkę termiczną powietrza. Ponadto nagrzewnice wykorzystuje się do ogrzewania powietrza w systemach wentylacyjnych. Z kolei ich nośnikiem energii będzie gorąca woda. Dzięki temu, że nagrzewnica kanałowa wodna zamykana jest na pokrywę, pozwala nie tylko na kontrolę, ale również czyszczenie wymiennika.
- Nagrzewnica indukcyjna – Jest to urządzenie elektroniczne, które służy nie tylko do rozgrzewania, ale również topienia metali. Ponadto nagrzewnica tego rodzaju wykorzystuje szybkozmienne pole elektromagnetyczne, które dzięki prądom wirowym będzie rozgrzewać znajdujący się w nim metal. Produkt przede wszystkim stosowany jest w przemyśle do topienia oraz hartowania metali, a także zakładach, które zajmują się obróbką metali.
- Nagrzewnica spalinowa – Produkt dzięki otwartej komorze spalania będzie w stanie uzyskać bardzo wysokie temperatury wydmuchu, które będą umożliwiały na wysuszenie materiałów czy stosunkowo szybkie nagrzanie obiektu. Ponadto zaletą urządzenie jest wysokociśnieniowe podawanie paliwa. W ten sposób wydajność urządzenia będzie większa, a zużycie paliwa będzie identyczne jak w urządzeniach niskociśnieniowych.
- Nagrzewnica na ropę – Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do ogrzewania warsztatów, hal produkcyjnych, pomieszczeń socjalnych, pomieszczeń magazynowych, pomieszczeń sklepowych czy mieszkań. Odpowiednia konstrukcja, a także wyposażenie pozwalają na zastosowanie nagrzewnicy nie tylko jako głównego źródła ciepła, ale również jako źródła dodatkowego.
- Nagrzewnica na olej opałowy – W nagrzewnicach na olej opałowy powietrze zostaje ogrzewane od spalin, które powstały ze spalania oleju. Następnie ogrzane powietrze jest doprowadzane do pomieszczenia. Urządzenia są skonstruowane w taki sposób, by mogły być wykorzystywane zarówno jako stacjonarne i mobilne.
- Nagrzewnica na olej przepracowany – Urządzenie rekomendowane jest do wykorzystania w pomieszczeniach przemysłowych, które nie są objęte systemem centralnego ogrzewania. Doskonałym przykładem mogą być serwisy samochodowe, magazyny, hale, budynki inwentarskie, garaże czy piwnice.
- Nagrzewnica kanałowa – Urządzenie przystosowane jest przede wszystkim do montażu w prostokątnych kanałach wentylacyjnych. Warto również wiedzieć, że obudowa tego rodzaju nagrzewnic powinna być wykonana z ocynkowanej blachy stalowej, z kolei grzewcze elementy ze stali nierdzewnej. Urządzenie wykorzystywane jest w celu podniesienia temperatury w zimowych okresach.
- Nagrzewnica na drewno – Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do spalania drewna. Warto bowiem wiedzieć, że spalające się paliwo będzie głównie ogrzewało rurowy wymiennik ciepła przez, który wentylator może przetłaczać powietrze. Produkt stosowany jest do ogrzewania budynków gospodarskich, magazynów czy hal produkcyjnych
- Nagrzewnica do garażu – Dmuchawy powietrza nagrzewnicy do garażu mają nie tylko regulowany termostat, ale również dwa uchwyty transportowe, wyświetlacz temperatury czy śrubę regulacyjną na pompie. Dostępne na rynku modele wyposażone są w duże i szerokie koła pozwalające na transport dmuchawy. Ogrzewanie nadmuchowe będzie dostarczało świeżego powietrza w ilości umożliwiającej na zmieszanie się go z powietrzem, które było już wcześniej ogrzane. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego DRIAL zapewni profesjonalną obsługę i wysokiej jakości sprzęt.
Data publikacji: 2019-10-02 | Tagi: nagrzewnice | Tytuł: Typy, rodzaje i zastosowanie nagrzewnic