Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Z artykułu dowiesz się, jak na placu budowy zapewnić dostęp do potrzebnej energii elektrycznej, zanim zakład energetyczny wykona tymczasowe przyłącze.

Na placu budowy używanych jest szereg narzędzi, urządzeń i maszyn potrzebujących stałego źródła zasilania energią elektryczną. Wymaga to dostarczenia prądu na działkę, co można zrobić na kilka sposobów. Najczęstszym wyborem okazuje się być przyłącze prądu budowlanego i wybranie optymalnej taryfy energii, w zależności od specyfiki przeprowadzanych prac. Do wyboru są taryfy jednostrefowe i dwustrefowe, które dobiera się na podstawie godzin, w których następuje największe zużycie energii elektrycznej na placu budowy. Po zakończeniu prac budowlanych i oficjalnym odbiorze budynku inwestor może przejść z taryfy budowlanej na zwykłą. Innym sposobem jest wynajęcie lub kupienie agregatu prądotwórczego. Idealnie sprawdza się w sytuacji awarii czy braku zasilania z sieci zewnętrznej.

Agregat prądotwórczy wyposażony jest w silnik spalinowy, który może być zasilany rożnymi rodzajami paliwa – benzyną, olejem lub gazem. Energia wytwarzana w agregacie kierowana jest do fragmentu sieci energetycznej lub bezpośrednio do konkretnego urządzenia. Poszczególne modele agregatów różnią się typem silników, w które zostały wyposażone i specyfikacją. Pomocnym narzędziem przy wyborze tego typu urządzeń okazuje się być ranking agregatów prądotwórczych. Warto z niego skorzystać, co skróci czas potrzebny na znalezienie modelu dopasowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Na uwadze trzeba mieć kilka istotnych kwestii dotyczących faz i napięcia, mocy.

Na rynku dostępne są agregaty jednofazowe i trójfazowe, które należy dobrać w oparciu o ich przeznaczenie. Modele jednofazowe mają zasilanie 230 V, przez co znalazły szerokie zastosowanie do użytku domowego. Na plac budowy należy wybrać agregat trójfazowy, czyli zasilany prądem 400 V. Wynika to z tego, że użytkowane są tam narzędzia i maszyny budowlane o dużo większym poborze prądu. Do ich pracy konieczne jest zasilanie z siły. Idealnym wyborem okazuje się być wobec tego agregat na siłę z czteropinowym wtykiem. Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia do rzeczywistych potrzeb. Poszczególne sprzęty i maszyny potrzebują do uruchomienia odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Przy zbyt małej mocy agregatu może być to niemożliwe. Parametr ten znajduje się na tabliczce znamieniowej urządzenia, a jednostką mocy jest kW.

Trzeba mieć na uwadze to, że producenci podają różne wartości mocy – przy pełnym obciążeniu, spalaniu maksymalnym lub na poziomie 75%. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim mocą maksymalną a nie znamieniową. Zaleca się wybrać urządzenie o poborze mocy co najmniej dwukrotnie wyższej niż moc znamieniowa. Zawsze powinno mieć się na uwadze typ urządzeń, które mają być zasilane agregatem prądotwórczym. Na placu budowy potrzebne będzie urządzenie generujące prąd trójfazowy, ze sporą rezerwą mocy do najczęściej użytkowanych narzędzi i maszyn o największym poborze prądu. Zaleca się wybierać modele z rozruchem elektrycznym, co zapewnia szybką gotowość do pracy po uruchomieniu. Najpopularniejsze są modele spalinowe ze względu na największą wydajność – z silnikiem benzynowym i silnikiem Diesla. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie mają agregaty prądotwórcze opinie. Wynajem agregatów – stacjonarnych, przenośnych oraz na podwoziu umożliwia firma DRIAL.

Data publikacji: | Tagi: agregaty | Tytuł: Skąd brać prąd na czas budowy domu?