Prace ziemne na budowie – jaki sprzęt jest potrzebny?

Prace ziemne na budowie – jaki sprzęt jest potrzebny?

Z artykułu dowiesz się, jakie maszyny i urządzenia są niezbędne do szybkiego przeprowadzenia prac ziemnych na budowie: wykopów, równania i niwelacji gruntu.

Prace ziemne wykonywane są na każdej budowie i dzielą się na trzy zasadnicze rodzaje – prace przygotowawcze, związane z wykonaniem wykopów i nasypów i prace wykończeniowe. We wszystkich tych rodzajach zadań wykorzystywane są dziś maszyny, dzięki którym praca przebiega szybko i sprawnie. Warto przyjrzeć się nieco bliżej urządzeniom wykorzystywanym do wykonywania prac ziemnych na budowie.

Prace przygotowawcze wykonywane na prawdopodobnie każdym placu budowy związane są głównie z niwelacją terenu i przygotowaniem go do wykonania właściwej inwestycji. Są to wszelkie zadania, które prowadzą do uzyskania ukształtowania terenu, które zakładane jest przez projekt budowlany. Używane są tutaj więc wszystkie maszyny, których zadaniem jest odspajanie warstw gruntu, a także ich usuwanie i przesuwanie. Najczęściej stosowane maszyny tego rodzaju, to jednocześnie najbardziej uniwersalne z używanych na placach budowy, czyli koparki, koparko-ładowarki, czy spycharki. Wynajem sprzętu do prac ziemnych oferuje firma DRIAL. Zadania wykonywane przez te maszyny można w skrócie opisać, jako wstępne doprowadzenie placu budowy do takiego stanu, jaki zakładany jest przez realizowany projekt budowlany. Prace ziemne na budowie polegają nie tylko na odpowiednim ukształtowaniu terenu, ale również jego oczyszczeniu – ze wszelkiego rodzaju przeszkód, jak krzewy, pnie drzew i wiele innych. Pierwszy (przygotowawczy) etap budowy kończy się w momencie, w którym zaczynają powstawać wykopy pod fundamenty.

Kolejnym i prawdopodobnie najważniejszym etapem prac ziemnych jest wykonanie wykopu pod fundamenty. Wiąże się to z koniecznością usunięcia dość sporej ilości urobku, który musi być najczęściej wywieziony poza obręb inwestycji. Dlatego też duże zastosowanie mają tu minikoparki i koparko-ładowarki, które umieszczają ziemię z wykopu na wywrotkach. Znaczenie mają tu oczywiście również spycharki, które pozwalają na przemieszczenie w poziomie dużych ilości ziemi jednocześnie.

Specyficznym typem maszyn budowlanych, które wykorzystywane są podczas wykonywania praz ziemnych (nie tylko przy powstawaniu budynków, ale również dróg itd.) są walce i zagęszczarki. Maszyny te pozwalają na odpowiednie zagęszczenie gruntu, dla zwiększenia jego nośności, dzięki czemu mogą na nim zostać wykonane na przykład fundamenty nowo powstającego budynku. Tego rodzaju narzędzia wykorzystywane są również do utwardzania powierzchni, na której powstaną przylegające do budynku drogi i chodniki. Używa się w tym celu zarówno zagęszczarek z napędem jezdnym, jak i ręcznych (płytowych).

Prace wykończeniowe w obrębie prac ziemnych na budowie to wszystko to, co wykonane jest po ukończeniu zasadniczej bryły budynku, a co prowadzi do nadania działce finalnego ukształtowania. Zalicza się tutaj także prace związane z zasypywaniem nowo wybudowanych fundamentów. Ze względu na obecność budynku, na etapie tym używa się najczęściej znacznie lżejszego sprzętu, niż na początku realizacji projektu, choć zasadniczo wykorzystuje się tu te same rodzaje maszyn budowlanych.

Zdjęcie: Troy Mortier (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: minikoparki zagęszczarki | Tytuł: Prace ziemne na budowie – jaki sprzęt jest potrzebny?