Prace betoniarskie – jakiego sprzętu potrzebujemy?

Prace betoniarskie – jakiego sprzętu potrzebujemy?

Do efektywnych prac betoniarskich nie wystarczy tylko betoniarka. Przydatne są także wibratory, przetwornice, listwy, zacieraczki oraz zbiorniki do betonu.

Beton jest uniwersalnym materiałem, który już od bardzo dawna stosowany jest w różnego rodzaju budownictwie. Betonu używamy także do wykonania i montażu ogrodzeń, ogrodowych ozdób i wielu innych konstrukcji. Jest też materiałem stosunkowo łatwym w obsłudze. Przy odpowiedniej wiedzy (której zdobycie nie jest w dobie Internetu trudne) można beton odpowiedniej dla naszych potrzeb jakości przygotować samodzielnie. Konieczne będą jednak do tego odpowiednie narzędzia. Jakie? Wszystko zależy od skali prowadzonych prac.

Prace betoniarskie nie muszą być oczywiście prowadzone od razu na dużą skalę. Może zdarzyć się, że będziemy potrzebowali podmurować ogrodowego grilla, czy poprawić nadszarpnięte zębem czasu ogrodowe schody. W takiej sytuacji ilość betonu, który będzie nam potrzebny jest stosunkowo nieduża. W najprostszej wersji do jego rozmieszania potrzebować będziemy odpowiednio dużego dla naszych potrzeb pojemnika i jednego z prostych, ręcznych narzędzi do mieszania betonu, które dostępne są w każdym markecie budowlanym. Mieszanie betonu w ten sposób wymaga oczywiście nieco pracy i jest dość męczącym zajęciem. Można je sobie jednak znacznie ułatwić. Rozwiązaniem jest elektryczne mieszadło do betonu, które pozwala bardzo porządnie wymieszać sporą jego ilość w niedługim czasie. Oczywiście niekoniecznie musimy od razu inwestować w profesjonalne mieszadło. Wyjściem z sytuacji będzie również zakup odpowiedniej końcówki, którą można zamontować w wolnoobrotowej wiertarce (w ten sposób można rozmieszać jednorazowo niewielkie ilości betonu).

Czasami prace z betonem to jednak nieco więcej, niż tylko wykonanie prostej i niewielkiej konstrukcji. Być może będziemy potrzebować wylać posadzkę w zbudowanej przez siebie ogrodowej altance, albo nawet wybudować dodatkową ścianę działową w domu. W takich sytuacjach ręczne mieszanie betonu zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem – zajęłoby to bardzo dużo czasu. Najlepiej wtedy użyć niewielkiej betoniarki, która pozwoli nam na rozmieszanie odpowiedniej ilości betonu naraz. Betoniarki takiej nie musimy od razu kupować. Warto pamiętać, że na rynku funkcjonują bardzo dobrze wyposażone wypożyczalnie sprzętu budowlanego, w których znaleźć można również taki sprzęt. Wypożyczenie betoniarki nie stanowi dziś wielkiego wydatku, a z całą pewnością opłaci się, jeżeli urządzenie takie potrzebne jest jednorazowo.

Jeżeli prace z betonem prowadzone są na większą skalę i wiążą się na przykład z budową, albo rozbudową domu, to najlepszym wyjściem będzie zakup gotowego betonu, który zostanie dostarczony wprost na plac budowy w betoniarce samochodowej, czyli popularnej „gruszce”. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że dostarczony beton jest zawsze odpowiednio rozmieszany, a proporcje składników na pewno będą dobrze dobrane. Dzięki temu nie ma potrzeby martwić się rzeczami, które w gruncie rzeczy można powierzyć specjalistom, a prace wykonywane są znacznie szybciej.

Zdjęcie: Benjamin Jopen (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: | Tytuł: Prace betoniarskie – jakiego sprzętu potrzebujemy?