Podnośniki teleskopowe – do czego służą?
Podnośniki teleskopowe to jedne z najbardziej uniwersalnych urządzeń do prac na wysokościach. Dowiedz się, czym różnią się od innych maszyn z tej kategorii.
Niektórych prac wysokościowych nie można wykonać bez sięgnięcia po specjalną maszynę. Niezwykle pomocne okazują się być podnośniki teleskopowe, czyli rodzaj podestu ruchomego o wielu zastosowaniach. Tego typ urządzenia zapewniają bezpieczne przeprowadzanie prac na wysokościach, pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc bez narażania zdrowia, życia. Wiodą prym przede wszystkim w budownictwie i przemyśle.
Podnośniki teleskopowe na wynajem to nic innego, jak podesty ruchome z napędem dwu- lub czterokołowym i wysuwanym ramieniem. W zależności od wybranego modelu mówi się o zasilaniu spalinowym lub elektrycznym, większej lub mniejszej liczbie członów teleskopowych – im będzie ich więcej, tym możliwe stanie się pracowanie na wyższych wysokościach. Ramiona teleskopowe mogą być wysuwane za pomocą siłownika hydraulicznego, łańcuchów lub lin. Urządzenia wyposażone w kosz umożliwiają bezpieczny transport osób, z poziomu którego można nim sterować za pomocą wbudowanego pulpitu. Może być on też zamontowany na podstawie podestu. Podnośniki teleskopowe mają szerokie zastosowanie, wykorzystuje się je przede wszystkim podczas wykonywania skomplikowanych prac na wysokościach.
Nowoczesne modele podnośników teleskopowych gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa i możliwość obracania ramieniem w zakresie 360 stopni. Wyposażone są dodatkowo w blokadę niebezpiecznych ruchów podczas pracy. Operator decyduje nie tylko o tym, w którą stronę ma poruszać się ramię, ale też z jaką prędkością. Po zakończeniu prac może samodzielnie i bezproblemowo powrócić na ziemię, co umożliwia zdalna obsługa. W przypadku tych maszyn budowlanych można mówić o uniwersalności i wielofunkcyjności. Szerokie zastosowanie znalazły przede wszystkim w budownictwie i przemyśle, ale często sięga się po nie także podczas wykonywania rożnych prac w przestrzeni miejskiej. Idealnie sprawdzają się podczas prac porządkowych i pielęgnacyjnych – przykładowo dom mycia okien w wielopiętrowych budynkach, przycinania wysokich drew czy ubierania ich z okazji świąt.
Podnośniki teleskopowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebne są maszyny o dużym zasięgu ramienia, pozwalające na uzyskanie największego wychylenia przy zachowaniu pozycji pionowej bez poruszania się po podłożu. Takie właśnie urządzenia potrzebne są przede wszystkim do prac odbywających się przy wysokich konstrukcjach i budynkach. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w branży budowlanej i przemyśle, ale też w sektorze usług – prace magazynowe, przy liniach wysokiego napięcia, montażowych i remontowych. Sięga po nie nawet branża reklamowa – np. w celu oklejenia czy zamontowania bilbordu. W zależności od parametrów technicznych poszczególne modele podestów mają inne zastosowanie. Różnią się one udźwigiem nominalnym, wysokością platformy roboczej, jej zasięgiem, wymiarami i prędkością podnoszenia/opuszczania. Wysokość robocza podnośników może być bardzo duża, nawet do dwudziestu metrów.
O przeznaczeniu podnośnika teleskopowego w dużej mierze decyduje też to, w jaki napęd został on wyposażony, jakiego typu ramię. Podnośniki mogą być spalinowe lub elektryczne, z ramieniem łamanym lub prostym. Niektóre są samojezdne, inne trzeba odholować, prowadzić na przyczepach. Modele spalinowe wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie i przemyśle. Te elektryczne mogą być użytkowane w pomieszczeniach zamkniętych ze wglądu na brak emisji spalin.
Zdjęcie: Lajos Szabo (Unsplash)
Data publikacji: 2020-09-22 | Tagi: podnośniki | Tytuł: Podnośniki teleskopowe – do czego służą?