Osuszanie pomieszczeń i budynków
Osuszanie pomieszczeń po zalaniu nie należy do najprostszych prac, ale można je znacząco ułatwić i przyspieszyć za pomocą profesjonalnych osuszaczy.
Powódź, zalanie mieszkania przez sąsiada lub awaria instalacji wodnej. Powodów aby zastanowić się jak sprawnie przeprowadzić usuwanie wilgoci z pomieszczeń może być wiele. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne urządzenie powinniśmy zapoznać się z charakterystyką oraz zastosowaniem poszczególnych osuszaczy.
Jeżeli nie prowadzimy działalności budowlano-remontowej zakup profesjonalnego osuszacza jest wydatkiem, który najprawdopodobniej nigdy się nie zwróci. W zależności od klasy urządzenia musimy przygotować się na wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a przecież zakupiony osuszacz będzie użyty w najgorszym dla użytkownika scenariuszu kilka razy. W przypadku zakupu należy również uwzględnić serwisowanie urządzenia.
Z kolei decydując się na wynajem możemy wybrać osuszacz dostosowany do poziomu zawilgocenia oraz do wielkości przestrzeni do osuszenia. Koszt wynajmy urządzenia to zaledwie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę użytkowania. Ponadto nie musimy obawiać się o serwis, a w przypadku awarii zostanie nam dostarczony sprzęt zastępczy. Oznacza to, że zakup ma rację bytu w sporadycznych sytuacjach, najczęściej, gdy wiąże się to z naszą pracą.
Zastosowanie oferowanych osuszaczy można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest użycie sprzętu w celu osuszenia budynku po zalaniu w wyniku powodzi, zalania przed sąsiada lub awarii instalacji wodnej. Osuszacz może również się doskonale sprawdzić w przypadku zawilgoconych piwnic bez ogrzewania. Szczególnie jeżeli poziom wilgoci w piwnicy z racji położenia poniżej powierzchni przekracza 20%.
W takich wypadkach urządzenia najczęściej wypożyczane są przez właścicieli nieruchomości. W przypadku ekip budowlanych i remontowych osuszacze mogą się sprawdzić doskonale w celu skrócenia przerwy technologicznej. Zastosowanie sprzętu pozwoli m.in. na przyspieszone wysychania wylewek, stropów, świeżo postawionych ścian czy też tynków tym samym umożliwia wcześniejsze przeprowadzenie odpowiednich praz wykończeniowych.
Przed zastosowaniem osuszacza należy zlokalizować źródło wilgoci i je zlikwidować. Jeżeli więc wilgoć pojawiła się w pomieszczeniu w wyniku awarii instalacji wodnej konieczne będzie skorzystanie z usług remontowych przed zastosowaniem urządzenia. Obecnie można zastosować dwa odmienne sposoby na odprowadzenie wilgoci z budynku. Jest to:
- osuszanie sorpcyjne,
- osuszanie kondensacyjne.
W pierwszym przypadku po usunięciu źródła problemu należy zabezpieczyć ściany za pomocą foli. Następnym krokiem będzie umieszczenie wdmuchującej ogrzane i suche powietrze rury pomiędzy folię a ścianę. Ważne, aby folia została założona w sposób szczelny poprzez przymocowanie jej do sufitu. Zanim powietrze zostanie wpompowane po zassaniu przeprowadzane jest ono przez specjalistyczny pochłaniacz wilgoci. Z kolei zaabsorbowana wilgoć odprowadzana jest za pomocą drugiej rury za okno.
Efektywność zastosowane urządzenia będzie uzależniona m.in. od poziomu przepływu powietrza (w zależności od klas urządzenia może się on wahać od 150 do nawet 800 m3/h). Kolejnym czynnikiem jest poziom zawilgocenia ścian oraz ich powierzchnia. Co ważne w trakcie osuszania absorbent, czyli element skraplający wodę jest na bieżąco regenerowany, a w wysokość temperatury w pomieszczeniu nie ma wpływu pracę wynajętego sprzętu.
Z kolei decydując się na wynajem osuszacza kondensacyjnego po usunięciu źródła wilgoci należy w pierwszej kolejności odciąć dopływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. W tym celu dokładnie uszczelniamy okna oraz znajdujące się w pomieszczeniu kratki wentylacyjne. W przypadku urządzenia kondensacyjnego zassane z wnętrza pomieszczenia wilgotne powietrze poddawana jest procesowi obniżenia temperatury oraz skroplenia. Otrzymana w ten sposób woda sprowadzana jest do pojemnika pod osuszaczem.
Z kolei pozbawione wilgoci powietrze jest ogrzewane i wprowadzane z powrotem do pomieszczania. Tak samo, jak w przypadku urządzeń sorpcyjnych ich wydajność będzie uzależniona od kilku czynników. W przeciwieństwie do urządzeń sorpcyjnych powinniśmy zadbać, aby urządzenie pracowało w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, kiedy to charakteryzuje się ono najwyższą wydajnością. Wynajem sprzętu budowlanego działającego na zasadzie kondensacji jest szczególnie zalecany w pomieszczeniach, budynkach o bardzo wysokim poziomie wilgoci.
Osuszanie budynków może mieć rację nawet w przypadku niewielkich problemów z wilgocią. Jej zbyt wysoki poziom ma negatywny wpływ nie tylko na pomieszczenie, ale również na nasze zdrowie. Wilgoć powyżej 60% wraz z wysoką temperaturą (która najczęściej panuje w budynkach mieszkalnych) prowadzi rozwoju grzybów.
Te z kolei w wyniki rozprowadzania zarodników mają zły wpływ na zdrowie mieszkańców, przede wszystkim dzieci. W przypadku niedużych problemów można zdecydować się na kupno lub wynajem niewielkich osuszaczy do regularnego użytku domowego. W takim przypadku zaleca się charakteryzujące się niewielkimi gabarytami urządzenia działające na zasadzie Peltiera.
Zdjęcie: Chris Gallagher (Unsplash)
Data publikacji: 2019-10-22 | Tagi: osuszacze | Tytuł: Osuszanie pomieszczeń i budynków