Osuszacze kondensacyjne i ich zastosowanie

W tym artykule przeczytasz, jak za pomocą osuszaczy kondensacyjnych poradzić sobie z wilgocią pojawiającą się w budynku podczas prac remontowo-budowlanych.

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach jest zjawiskiem bardzo niewskazanym, przyczyniającym się do wielu szkód. Sprzyja rozwojowi patogenów chorobotwórczych w postaci pleśni i grzybów. To jednak nie jedyny problem. Trzeba też liczyć się z nieprzyjemną wonią, wydłużonym czasem schnięcia powierzchni w remontowanych pomieszczeniach, wzrostem kosztów związanych z ogrzewaniem. Można nawet mówić o niszczeniu materiałów wykończeniowych. Nadmiernej wilgotności można jednak przeciwdziałać, a najskuteczniejszym sposobem okazuje się być użycie osuszacza powierza.

Osuszacze kondensacyjne zostały stworzone w celu zbierania wilgoci znajdującej się w otoczeniu. Zachodzi zjawisko skraplania wilgoci, co nazywa się kondensacją. Znajdujący się w urządzeniu wentylator odpowiada za wymuszenie przepływu wilgotnego powietrza przez obecne w nim wymienniki ciepła. Do skraplania się pary wodnej na ścianach urządzenia dochodzi na skutek zetknięcia się jej z niższą temperaturą parownika. Ściekająca woda magazynowana jest w zbiorniku lub na bieżąco odprowadzana wężykiem. Wilgotne powietrze pobrane z zewnątrz jest schładzane i wysuszane właśnie w parowniku, po czym ogrzewane w skraplaczu. Do pomieszczenia trafia już suche powietrze.

Efektywność działania tego typu osuszacza jest ścisłe uzależniona od temperatury i wilgotności otoczenia. Znacznie ma także wielkość i moc urządzenia. O największej wydajności mówi się w przypadku wyższych temperatur i podwyższonym poziomie wilgotności. Wraz ze spadkiem tych parametrów dochodzi do obniżenia możliwości osuszających. Tego typu urządzenia cechują się uniwersalnością, dużą żywotnością, małą podatnością na zanieczyszczenia powietrza, przystępną ceną.

Lista zastosowań osuszaczy jest bardzo długa. Stosuje się je zarówno w domu, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Idealnie sprawdzają się podczas wykonywania różnego rodzaju robót budowlanych, prac renowacyjnych i konserwacyjnych. Sięga się po nie na masową skalę w przemyśle. Za ich pomocą możliwe staje się kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniach i usuwanie nadmiaru wilgoci. Kolejnym zastosowaniem będzie suszenie dywanów i wykładzin, likwidowanie nieprzyjemnej woni, przeciwdziałanie rozwojowi pleśni i grzybów. Osuszacze pozwalają na utrzymanie stałej wilgotności we wnętrzach, co jest szczególnie istotne podczas przechowywania wrażliwych na wilgoć materiałów. Za pomocą tego sprzętu można kontrolować wilgotność na pływalni, siłowni, sali rekreacyjnej.

Jako że podczas robót wykończeniowych bardzo ważne jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu do odparowania wody, niezwykle pomocne okazują się być osuszacze, które przyspieszą ten proces, co będzie dużą oszczędnością czasu. Urządzenia te służą do osuszania budynków z wilgoci technologicznej, ochrony antykorozyjnej w przypadku elementów stalowych, a szybki wynajem zapewni wypożyczalnia sprzętu budowlanego DRIAL. Zabezpieczają także przed uszkodzeniami wywołanymi działaniem pleśni. Osuszacze zapewniają szybkie osuszenie zamoczonego wyposażenia, zalanych mieszkań i budynków, instalacji po awariach i rozlaniu na nie wody. Wykorzystuje się je w branży papierniczej, drukarskiej, tekstylnej, spożywczej. Uniwersalność osuszaczy kondensacyjnej sprawia, że mogą być eksploatowane także w rolnictwie czy nawet ogrodnictwie.

Data publikacji: | Tagi: osuszacze | Tytuł: Osuszacze kondensacyjne i ich zastosowanie