Ogrzewanie i wentylacja placu budowy
Jeśli nie uda ci się zakończyć prac budowlanych przed nastaniem zimy, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i ogrzewania budynku podczas mrozów.
Budowa domu może się czasami przeciągnąć znacznie dłużej niż byśmy tego chcieli. Czasami konieczne może być odpowiednie zabezpieczenie budynku na zimę. Specjaliści twierdzą zgodnie, że najważniejsze jest to, by zdążyć przed nastaniem zimowych chłodów z montażem ogrzewania i wentylacji. Dlaczego to ważne? Co jeżeli nie zdążymy?
Zima to czas, w którym temperatury spadają znacznie, a aura nie do końca jest korzystna z punktu widzenia prowadzenia prac budowlanych, czy choćby pozostawienia budynku w stanie surowym. Wszystko oczywiście zależy od sezonu. Jeszcze do niedawna, kiedy zimowa pogoda była właściwie dość mocno przewidywalna, budowlańcy zazwyczaj sugerowali, że wszelkie prace powinny zostać zakończone przed końcem października. Dzisiaj niestety jest inaczej. Najczęściej nie da się przewidzieć pogody zimą, wysokie temperatury aż do stycznie nikogo już nie dziwią, a mrozy przychodzące dopiero w okolicach lutego to norma. Tak czy inaczej budynek na zimę powinien być wykonany przynajmniej do stanu surowego, z zabezpieczonym dachem, wstawionymi oknami i drzwiami i wykonanymi najważniejszymi instalacjami.
Ogrzewanie i wentylacja placu budowy w czasie trwania zimy to temat niestety nie dla wszystkich oczywisty. Warto zadbać o te kwestie z kilku powodów. Po pierwsze w świeżo wybudowanym domu wciąż jeszcze dosychają elementy betonowe, jak posadzki, stropy, belki nadprożowe, schody i wiele innych. Beton przeciętnie oddaje wodę nawet przez kilka miesięcy. Warto więc zadbać o to, żeby zimą proces ten nie był spowolniony. Bardzo duże mrozy mogą spowodować nawet przemarzanie betonu, który nie zdążył wyschnąć w wystarczającym stopniu, co zawsze będzie prowadzić do pękania i wykruszania. Rozwiązaniem jest zapewnienie we wnętrzu domu odpowiednich warunków termicznych, dzięki zastosowaniu ogrzewania i wentylacji. Będzie to konieczne zwłaszcza, jeżeli przed zimą zdążyliśmy wykonać więcej prac – na przykład tynki. Właściwe ich schnięcie będzie możliwe tylko w warunkach o odpowiednio wysokiej temperaturze. Bardzo skutecznym sposobem na zadbanie o właściwe doschnięcie elementów betonowych i tynków jest zastosowanie specjalistycznych osuszaczy i wentylatorów, używanych obecnie na placach budowy na całym świecie. Dzięki takim zabiegom na wiosnę będzie można od razu powrócić do przerwanych na czas zimy prac.
Należy pamiętać jeszcze o jednej kwestii, a mianowicie dokładnym posprzątaniu i uporządkowaniu placu udowy przed sezonem zimowym. To ważne z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ilość pracy, którą będziemy musieli wykonać wiosną, jeżeli zaniedbamy tę sprawę jesienią. Warto również mieć na uwadze oszczędność materiałów. Narażenie na wilgoć i ujemne temperatury na pewno sprawi, że nieodpowiednio zabezpieczone materiały częściowo uleną zniszczeniu, albo przynajmniej ich jakość pogorszy się. Zastosowanie nawet podstawowych zabezpieczeń może przed tym chronić całkowicie skutecznie.
Data publikacji: 2020-09-24 | Tagi: nagrzewnice | Tytuł: Ogrzewanie i wentylacja placu budowy