Normy bezpieczeństwa agregatów prądotwórczych

Normy bezpieczeństwa agregatów prądotwórczych

Z artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przed zakupem lub wynajmem agregatu prądotwórczego, aby mieć pewność że urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu.

Agregaty prądotwórcze wykorzystywane są w wielu różnych branżach, a także przez osoby prywatne. Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak normy bezpieczeństwa. Dzięki temu użytkowanie tego typu urządzeń nie będzie wiązało się z żadnym ryzykiem. Należy również wiedzieć, że to wyżej wspomniane normy informują nas, że agregat przeszedł zaawansowane procesy kontroli. Wiadomym jest, że urządzenie musi spełniać standardy organów kontrolnych, gdyż w innym przypadku nie zostałoby dopuszczone do sprzedaży i eksploatacji.

Wysokiej klasy agregaty prądotwórcze oznaczane są znakiem CE (Conformité Européenne). Jest to potwierdzeniem tego, że urządzenie spełnia standardy Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że aktualnie obowiązujące dyrektywy nie dotyczą jedynie bezpieczeństwa użytkowania, ale również ochrony zdrowia, czy też środowiska. Wszystko po to, aby wykryć potencjalne zagrożenia, a następnie je wyeliminować.

Wiele osób błędnie odczytuje symbol EU. Nie oznacza on tego, że urządzenie zostało wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej. Jest to jedynie potwierdzenie tego, że spełnia ono konkretne dyrektywy. Taki agregat jest powszechnie uważany za bezpieczny i niezagrażający otoczeniu. Dobrze jest więc zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada takie oznaczenie.

Producent agregatów prądotwórczych czerpie wiele korzyści z certyfikatu CE. Oczywiście urządzenie musi przejść przez ocenę zgodności. Odbywa się ona pod nadzorem odpowiednich organów, które posiadają do tego upoważnienia. Ma to wiele plusów z punktu widzenia konsumentów. Widząc wyżej wspomniany symbol można mieć pewność, że sprzęt przeszedł wieloetapową kontrolę oraz podlega określonym wymogom prawnym. Ryzyko związane z zakupem obniża się do absolutnego minimum.

Agregaty prądotwórcze oznaczone symbolem CE mogą być sprzedawane na całym obszarze EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Trzeba jednak podkreślić, że towar może być wyprodukowany poza tym obszarem, a jedynie sprzedawany na tym terenie. Dla wielu osób certyfikat CE jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości. Dobrze o tym pamiętać nie tylko w przypadku, gdy decydujemy się na zakup, ale również wynajem agregatów.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są urządzenia, które znakowane są podrabianymi znakami CE. Bardzo często dotyczy to agregatów pochodzących z Chin. W rzeczywistości nie są one zgodne z dyrektywami europejskimi. Fałszywe oznakowanie ma na celu wprowadzenie konsument w błąd. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że dany model po prostu nie przeszedłby oceny zgodności z normami UE. Producent ma tego świadomość, przez co decyduje się na oszustwo.

Warto również wiedzieć, że oznakowanie CE wspiera także uczciwą konkurencję. Wszystkie produkty i usługi, którym przyznano certyfikat muszą spełniać te same standardy. Ponadto żaden kraj członkowski nie może zakazać sprzedaży towarów oznaczonych tym symbolem. Spotkamy się więc z nimi na całym obszarze EOG. Zaletą jest również swobodny przepływ towarów pomiędzy krajami członkowskimi. Warto o tym pamiętać decydując się na wynajem sprzętu budowlanego.

Z pewnością wiele osób pamiętać produkty znakowane symbolem B. One również potwierdzały pewne normy związane z bezpieczeństwem użytkowania urządzenia. Warto jednak mieć świadomość, że aktualnie oznakowanie tym symbolem nie jest obowiązkowe. Przepisy zmieniły się dnia 30 kwietnia 2004 roku. Wyjątek stanowią materiały budowlane, które nadal muszą być znakowane. Zdecydowana większość producentów agregatów prądotwórczych zrezygnowało z umieszczania na urządzeniach symbolu B, a więc obecnie nie jest on żadnym wyznacznikiem. Omawiany symbol może, ale nie musi znajdować się na sprzęcie. Jest to kwestia dobrowolna.

Normy bezpieczeństwa użytkowania agregatów prądotwórczych nie są związane z przepisami BHP. Maksymalne głośność pracy obowiązuje w zakładach pracy, czy też miejscach użyteczności publicznej. Problemem może być fakt, że większość producentów agregatów nie sprawdza i nie podaje głośności pracy urządzenia. Trzeba uwzględnić to podczas podejmowania decyzji o zakupie. Natężenie hałasu w miejscu pracy nie może przekraczać 85 dB. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby na to, aby agregat prądotwórczy pracował nieco ciszej. Jest to szczególnie ważne, jeśli parametry pracy zbliżają się do maksymalnych wartości wskazanych w normach BHP.

Oczywistym jest to, że normy bezpieczeństwa cały czas się zmieniają. Średnio raz na kila lat wprowadzana jest aktualizacja przepisów. Z tego względu urządzenia wyprodukowane kilkanaście lat temu mogą nie spełniać obowiązujących norm. Teoretycznie posiadają one niezbędne oznakowanie, jednak w momencie certyfikacji obowiązywały inne przepisy. Wiele osób o tym zapomina. Warto wiedzieć, że w 2006 roku zmianie uległy europejskie dyrektywy niskonapięciowe. Podlegają im również agregaty prądotwórcze. Modele wyprodukowane przed 2006 najprawdopodobniej nie spełniają tych przepisów, a więc ich użytkowanie nie jest uznawane za bezpieczne.

Data publikacji: | Tagi: agregaty | Tytuł: Normy bezpieczeństwa agregatów prądotwórczych