Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to proces przygotowania powierzchni (oczyszczania i nadawania odpowiedniej tekstury) przed dalszą obróbką, czyli malowaniem lub lakierowaniem.

Piaskowanie to bardzo przydatna czynność, która gwarantuje, że dana powierzchnia zyskuje nie tylko pożądaną teksturę, ale przede wszystkim jest na tyle dobrze przygotowana, że nadaje się idealnie do dalszego wykonywania prac malarskich, czy jakichkolwiek innych. Musimy jednak pamiętać, że aby czynność tą dobrze wykonać, należy przede wszystkim wiedzieć jak to robić, a także dokładnie zastanowić się, jakie urządzenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Mamy bowiem do wyboru piaskarki przenośne, które maja mniejszą moc, a także piaskarki przemysłowe, które są zdecydowanie bardziej przeznaczone do zadań specjalnych. Wybór zależy więc od preferencji i naszych osobistych potrzeb.

Nie tylko wybór piaskarki jest tutaj kluczowy, ale także musimy wiedzieć jak działa to urządzenie, aby nauczyć się go prawidłowo użytkować u siebie. Musimy więc być pewni, że wiemy co robimy, aby uzyskać dokładnie taką teksturę powierzchni jaką chcemy.

Piaskarka działa wykorzystując sprężone powietrze, więc ręcznie nigdy nie osiągnęlibyśmy aż tak dobrych efektów. Praca jednak przebiega tak, że najpierw zostają usunięte wszelkie pozostałości po poprzednich farbach, emulsjach i tego typu środkach, a dopiero następnie przechodzimy do kolejnego etapu prac. Jednak ten pierwszy jest bardzo kluczowy, bo usuwa także rdzę i wszelkie inne nierówności, które znacznie utrudniają pracę.

Kolejny etap to szlifowanie powierzchni, aby była jak najbardziej równa i gotowa na piaskowanie, czyli dodanie jej odpowiedniej tekstury. Wszystko to jest bardzo ważne i rzeczywiście przygotuje każde podłoże do obróbki, która jest konieczna do wykonania. Musimy jednak dobrać urządzenie tak, aby było o odpowiedniej mocy i przede wszystkim ułatwiało wykonywanie dalszych czynności. Tylko bowiem profesjonalne sprzęty będą w stanie sobie z tym poradzić, jeśli dobierzemy odpowiedni rodzaj piaskarki dla siebie.

Piaskarka to jedno z urządzeń, które nie kosztuje mało, dlatego musimy dokładnie zastanowić się przed kupnem, czy to tego dokładnie modelu potrzebujemy. Pozwoli nam to przede wszystkim spełnić swoje potrzeby względem piaskarki i nadaniu dzięki niej podłoża o odpowiedniej teksturze. Warto jeśli nie wiemy jaką piaskarkę wybrać, poprosić o pomoc doświadczoną firmę, która oferuje wynajem piaskarek lub ich sprzedaż. Zaproponuje ona odpowiedni model, który sprawdzi się konkretnie nam. Jest to bowiem zasada działania piaskarki syfonowej, jedna z najważniejszych, bo spełni ona swoje funkcję tylko wtedy, kiedy będziemy ją wykorzystywać do podłoża, do jakiego została stworzona. Musimy więc wiedzieć, że ten dany model jest rzeczywiście dla nas idealny i nie wydajemy pieniędzy na coś, co zupełnie nam się nie sprawdzi. Tym bardziej że nie jest to mały koszt i powinniśmy za to kupić urządzenie, które rzeczywiście sprawdzi się świetnie i do miejsca i do podłoża, z jakim my musimy się borykać. Dlatego jedne sprawdzą się najlepiej w przypadku prywatnego piaskowania, a inne jeśli chodzi o wynajem sprzętu budowlanego.

Zdjęcie: Rezli (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: kompresory | Tytuł: Na czym polega piaskowanie?