Młoty i dłuta pneumatyczne – kiedy warto ich użyć?
Najważniejszą przewagą pneumatycznych młotów i dłut jest niewielka masa i dużo większa moc w porównaniu do ich odpowiedników z napędem elektrycznym.
Niektórych prac budowlanych czy remontowych nie można przeprowadzić bez użycia specjalistycznego sprzętu, jakim są przykładowo narzędzia pneumatyczne. Ze względu na swoją uniwersalność znalazły one szerokie zastosowanie – są wykorzystywane zarówno przez firmy budowlano-remontowe, jak również przez zwykłych majsterkowiczów. Na rynku nie brakuje modeli przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań, jak i do domowego użytku.
Na rynku dostępnych jest cała masa wielorakich narzędzi pneumatycznych – zarówno tych przeznaczonych dla profesjonalistów z dużymi wymaganiami, jak również dla amatorów sięgających po nie sporadycznie. Poszczególne modele młotów pneumatycznych różnią się one parametrami technicznymi, w zależności od tego jak często i w jaki sposób mają być użytkowane. Za pomocą młota pneumatycznego można przeprowadzić prace związane z kuciem w betonie czy kamieniu. Służy też do skuwania posadzek i nawet do przebijania ścian. Tego typu urządzenia należy dobierać w oparciu i ich przeznaczenie, czyli to do jakich celów mają zostać użyte. O innych potrzebach można mówić w przypadku ekipy remontowo-budowlanej niż jednorazowego użytku w domowym zaciszu. W przypadku zastosowań amatorskich wystarczające są urządzenia pneumatyczne o niższym parametrach technicznych, których moc zwykle nie przekracza 600 W. Taki sprzęt w pełni wystarczy do domowego wiercenia w betonie i kamieniu, wymieniania posadzki, wkręcania śrub w powierzchni drewnianej lub stalowej. Z przydatnych funkcji wymienić można możliwość wyłączania udaru i regulację drgań. Młoty udarowe wykorzystywane do codziennej i intensywnej pracy muszą mieć dużo większą moc, około 1200 W, a częstotliwość drgań oscyluje w granicach 4000 na minutę. Urządzenia te mogą być użytkowane nawet podczas prac wyburzeniowych. Wzbogacone są o szereg przydatnych funkcjonalności takich jak chociażby tłumienie drgań. Narzędzia pneumatyczne dla profesjonalistów mają dużo większe rozmiary i wagę niż te do domowego użytku. W obu przypadkach mówić można o dużym poborze prądu i zasilaniu sieciowym.
Młoty pneumatyczne przydają się w wielu sytuacjach, przede wszystkim przy bardziej wymagających zadaniach związanych z remontem domu czy dróg. Można je wykorzystać do usuwania asfaltu i nawierzchni cementowych. Urządzenie to pomoże wyciąć i skruszyć nawierzchnie, dzięki czemu łatwiej będzie ją potem usunąć. Młot pneumatyczny idealnie nadaje się do obróbki ścian i powierzchni betonowych oraz do przeprowadzenia prac z elementami metalowymi i kamiennymi. Można za jego pomocą wykonać otwory w kamieniu, szybko wywiercić i skuć twarde powierzchnie typu beton. Młot pneumatyczny sprawdza się do wykonywania standardowych wierceń w powierzchniach drewnianych i metalowych.
Jeśli potrzebne jest nam narzędzie do rozbijania skał tylko do użycia jednorazowego lub tymczasowego, warto zdecydować się na jego wynajem, co będzie dużo bardziej opłacalne niż zakup. Dobrej jakości młoty i dłuta pneumatyczne to spory wydatek, dlatego warto rozważyć ich wypożyczenie. Narzędzia pneumatyczne na wynajem ma w swojej ofercie firma DRIAL. Zawiera ona młoty i pistolety pneumatyczne oraz szereg innych przydatnych urządzeń w postaci kompresorów czy piaskarek. Firma zajmuje się wynajmem szeroko pojętego sprzętu budowlanego, dzięki czemu klienci mogą liczyć na kompleksową ofertę, na którą składa się: nowoczesny i profesjonalny sprzęt, fachowe doradztwo i stałe wsparcie projektu, sprawny serwis, dostawa urządzeń, wieloletnie doświadczenie.
Data publikacji: 2020-08-08 | Tagi: kompresory | Tytuł: Młoty i dłuta pneumatyczne – kiedy warto ich użyć?