Kompresory – działanie i zastosowanie
Kompresory to jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych. Wykorzystuje się je do czyszczenia, malowania, a także napędzania mniejszych urządzeń.
Kompresory są urządzeniami pozwalającymi na uzyskanie gazu pod wysokim ciśnieniem i na wymuszenie jego przepływu. Po zassaniu powietrza następuje podwyższenie powstałego ciśnienia, co znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle, ale nie tylko. Urządzenia te cechują się uniwersalnością i wielozadaniowością, przez co wykorzystuje się je w przeróżnych sytuacjach. Można je nawet spotkać w szpitalu, warsztacie samochodowym czy w gabinecie stomatologicznym. Do wyboru jest wiele rodzajów kompresorów, które dobiera się w oparciu o ich przeznaczenie. Nieco inaczej działają modele sprężarek tłokowych niż śrubowych, bezolejowych i olejowych.
Zadaniem kompresora jest podwyższenie ciśnienia gazu, co następuje po jego zassaniu i sprężeniu zgodnie z parametrami, które chce się uzyskać. Towarzyszy temu wydzielenie się sporej ilości ciepła, za obniżanie którego odpowiada chłodnica zainstalowana w urządzeniu. Wyróżnia się modele bezolejowe i olejowe – te drugie mają większą moc i lepiej rozprowadzają ciepło, przez co są najczęściej wybierane. Kompresory bezolejowe stosowane są przede wszystkim tam, gdzie dąży się do uzyskania całkowicie czystego powietrza, czyli przykładowo w przemyśle farmaceutycznym i elektronicznym. W przypadku modeli olejowych nie ma możliwości stuprocentowego wyeliminowania zanieczyszczeń.
Kompresory na wynajem ma w swojej ofercie wypożyczalnia sprzętu budowlanego DRIAL. Kompresory są szeroko stosowane w pneumatyce, stanowią kluczowe elementy wielorakich systemów pneumatycznych, gdzie służą jako źródło ich zasilania. Znikają problemy z wahaniami mocy, co wpływa na stabilność sytemu. Jest to niezwykle istotne chociażby na linii produkcyjnej. Tego typu urządzenia mają też zastosowanie domowe. Mowa jest tutaj oczywiście o mniejszych modelach, które nie uzyskują tak dużej mocy, jak te przemysłowe. Najpopularniejsze są kompresory tłokowe o niewielkich gabarytach, które umożliwiają nadmuchiwanie basenów i materacy, nabijanie sprężonym powietrzem piłek, kół, pontonów itp. Można je stosować także do zasilania narzędzi pneumatycznych takich jak wiertarka czy szlifierka. Zwykle urządzenia do użytku domowego wyposażone są w kółka, co czyni je bardzo mobilnymi. Nie brakuje też takich o bardziej zaawansowanej budowie.
Kompresor jest urządzeniem nieocenionym podczas różnego typu prac związanych z oczyszczaniem i malowaniem. Za jego pomocą można szybko i z łatwością przeczyścić różnego typu maszyny i sprzęty – przykładowo ostrze kosiarek, łańcuch rowerowy. Sprzężone powietrze dociera do każdej szczeliny, dzięki czemu możliwe staje się dokładne doczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Następuje to po prostu przez wydmuchiwanie zanieczyszczeń. Kompresory w dużym stopniu usprawniają prace malarskie – zarówno te przeprowadzane na ścianach, jak i ogrodzeniach czy meblach. Posiłkowanie się tego typu urządzeniami przekłada się na precyzyjność i oszczędność czasu. Do malowania sprawdzają się idealnie, niezależnie od rodzaju powierzchni. W przemyśle z kolei używa się kompresorów do pompowania opon, nakładania warstw lakieru na karoserię, zasilania przeróżnych maszyn budowlanych.
Data publikacji: 2020-09-27 | Tagi: kompresory | Tytuł: Kompresory – działanie i zastosowanie