Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy?

Aby wypompować wodę z zalanego garażu lub piwnicy najlepiej wypożyczyć elektryczną lub spalinową pompę do wody brudnej.

Piwnice i garaże to miejsca w naszych domach, które są najbardziej narażone na podlanie. Wcale nie musisz mieszkać na terenach zalewowych. Wystarczy duża ulewa lub nieprzerwanie padający deszcz przez kilka dni. Wtedy może dojść do lokalnych podtopień, czy nawet większego zalania. Wtedy zaczyna się problem… jak pozbyć się wody? Najważniejsze to działać szybko! Dlatego warto na przyszłość zdobyć odpowiednie informacje, które pomogą w razie ewentualnego zalania piwnicy czy garażu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

W piwnicy czy garażu zwykle znajduje się trochę rzeczy. Najczęściej składujemy tam sprzęty, akcesoria sezonowe albo przetwory. Gdy dojdzie do zalania najpierw powinniśmy zadbać o wyniesienie wszystkich znajdujących się w piwnicy czy garażu rzeczy. Trzeba działać szybko, aby szkody były jak najmniejsze. Po tym kroku należy przejść do usuwania wody. Będzie potrzebny nam do tego odpowiedni sprzęt. Konieczne będzie wynajęcie pompy dostosowanej do tego rodzaju prac. Jaką więc powinniśmy wybrać?

Woda znajdująca się w piwnicy czy garażu zwykle jest bardzo zabrudzona. Znajduje się w niej szlam, kamienie, liście i piach, a także inne zanieczyszczenia z dróg, pól, lasów i lokalnych strumyków. Aby pozbyć się wody i wszystkich tych śmieci musimy wybrać pompę, która nada się do takiej gęstości. Konieczna będzie pompa odwadniająca do wody brudnej. Inaczej nazywa się ją także pompą szlamową. Tylko ona poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami.

Możemy wypożyczyć pompę elektryczną lub spalinową. Wszystko zależy od skali zalania. Pompy elektryczne są mniejsze i pracują znacznie ciszej. Z kolei pompy spalinowe napędzane przez benzynę lub diesla będą zdecydowanie bardziej wydajne. Wymagają jednak pracowania poza budynkiem, gdyż produkują spaliny, a także są znacznie większe od modeli elektrycznych. Często jednak pompy spalinowe są wybierane do tego rodzaju zalań. Szczególnie wtedy, gdy ulewy uniemożliwiają także dostawę prądu i domy są odłączone od elektryczności. Pompa spalinowa ma swój własny silnik, nie potrzebuje zewnętrznego źródła energii.

W zależności od powierzchni zalania oraz ilości wody możemy wynająć pompę o innej specyfikacji. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest ilość litrów wypompowywanej wody na minutę pracy. Ważna jest także wysokość, na którą pompa wypompowuje wodę. Wybierając urządzenie osiągające kilkaset litrów na minutę spokojnie poradzimy sobie z zalaną piwnicą czy garażem. Jeśli jednak mamy więcej niż jedno zalane pomieszczenie, to powinniśmy patrzeć na znacznie wydajniejsze pompy – nawet ponad 1000 litrów na minutę. Zobacz więcej na Drial.pl.

Zdjęcie: Wes Warren (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: pompy | Tytuł: Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy?