Jak prawidłowo dobrać pompę do ścieków i brudnej wody?

Jak prawidłowo dobrać pompę do ścieków i brudnej wody?

Wybór odpowiedniej pompy do ścieków i wody nie jest prosty. Trzeba wziąć pod uwagę oczekiwaną przepustowość oraz odległość na jaką będzie pompowana ciecz.

Odprowadzanie ścieków może okazać się bardzo dużym problemem zwłaszcza, kiedy brakuje grawitacyjnego połączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W wielu sytuacjach z pomocą przyjść może profesjonalna pompa do ścieków i brudnej wody, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

W większości gospodarstwach domowych ścieki zbierane są w szambie. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej szamba dwu- i jednozbiornikowe. W tym pierwszym przypadku jeden zbiornik służy do zbierania stałych zanieczyszczeń, a drugi do zbierania pozostałości płynnych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniej pompy w dużym stopniu zależy właśnie od rodzaju stosowanego szamba. Jeżeli chodzi o powyżej opisane szamba dwukomorowe to najlepszym wyborem będzie stacjonarna pompa do wody brudnej, która może pochwalić się odpowiednią wydajnością. Zgromadzone zanieczyszczenia stałe w tym konkretnym przypadku najczęściej opróżniane są systematycznie przez szambiarkę. Do usuwania frakcji płynnej doskonale nadaje się pompa do ścieków THOMPSON 6JSVE-EBS-30, która bez problemu poradzi sobie również z wodą brudną.

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku pojedynczych zbiorników. W tym konkretnym przypadku w zbiorniku zbierane są nie tylko zanieczyszczenia płynne, ale również frakcja stała. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem mogą okazać się pompy z rozdrabniaczem. Na stronach oferujących wynajem pomp można znaleźć wiele sprawdzonych maszyn, które wyposażone są w niezawodny system rozdrabniający.

Jednym z kluczowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę jest cykl pracy pompy. Najbezpieczniejszym wyborem są nowoczesne pompy wyposażone w specjalny włącznik pływakowy, dzięki któremu rozwiązany będzie problem pracy pompy na sucho. Nie można zapominać również o tym, aby zwrócić uwagę na moc pompy, która powinna być dopasowana do obciążenia. Jeżeli chodzi o zwykłe domy jednorodzinne to w zupełności wystarczą zwykłe pompy zasilane prądem 230 V. Kolejnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę jest wydajność oraz wysokość podawanej wody na poziom lustra. Im większa wydajność pompy, tym oczywiście zdecydowanie szybciej będzie można opróżniać zbiornik ze ścieków. Pompy o dużej wydajności są doskonałym wyborem dla tych osób, którzy zbiornik szamba wykorzystują również do odbioru wody z drenażu wokół domu albo do odbioru wody opadowej. Osoby, które nie wiedzą, na jaką pompę postawić powinny skorzystać z fachowego doradztwa.

Samoistne odprowadzanie ścieków tak samo zresztą jak i pobór wody bez podpisanej umowy jest przestępstwem. Zgodnie z aktualnymi przepisami, każde ujęcie wody oraz odprowadzanie ścieków wymaga zamontowania odpowiedniego urządzenia pomiarowego, które liczy ilość zgromadzonych ścieków. Niezgodne z prawej jest również wprowadzanie nieczystości bytowych do kanalizacji deszczowej, która ma zupełnie inne przeznaczenie. Bezumowne odprowadzanie ścieków i brudnej wody jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny do 10 000 zł albo karą ograniczenia wolności.

Jeżeli chodzi o odprowadzanie ścieków i brudnej wody, to obowiązuje oczywiście stosowna ustawa z dnia 7 czerwca 2001 roku „o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków”. Osoby zainteresowane powinny zainteresować się nie tylko powyżej wymienioną ustawą, ale również lokalnymi przepisami.

Data publikacji: | Tagi: pompy | Tytuł: Jak prawidłowo dobrać pompę do ścieków i brudnej wody?