Czyszczenie ulic i placu budowy

Po zakończeniu prac budowlanych lub remontowych konieczne jest uprzątnięcie obiektu. Do tego celu przydatne będą: myjki ciśnieniowe, zamiatarki i odkurzacze.

Nocne czyszczenie ulic odbywa się regularnie w każdym mieście i odbywa się zgodnie z regulacjami prawnymi ustalonymi przez Zarząd Miasta. Duży zakres ulic, krawężników itd. wymaga użycia różnorodnych sprzętów, zwłaszcza w okresie panowania pandemii Covid 19, co pociąga za sobą konieczność starannej dezynfekcji.

Całoroczne mycie ulic pozwala zachować je w nienagannym stanie. Ponadto dodatkowe, wzmożone mycie odbywa się w okresie wiosennych porządków przy odpowiednich temperaturach. Wówczas też ma miejsce usuwanie pozostałości pozimowych zabrudzeń. Raz na kilka dni odbywa się także mycie na mokro.

W trakcie zamiatania ulic zastosowanie mają szczotki zamiatarki zraszane wodą. Całość prac, z uwagi na mały ruch i brak utrudnień, odbywa się nocą, a wiele firm posiada w umowie zastrzeżenie, że do rana prace te powinny zostać zakończone. Dotyczy to w głównej mierze porannego szczytu komunikacyjnego.

Wybór nocnej pory sprzątania wynika również z rozmiarów sprzętów mających zastosowanie podczas sprzątania oraz z niewielkiej prędkości z jaką odbywają się czynności sprzątające. Późne godziny nocne zapewniają niemal brak ruchu i utrudnień dla ekipy sprzątającej, co byłoby niemożliwe w trakcie dnia. Same prace podlegają dozorowi i są monitorowane prze system GPS i kontrolerów.

Wiele firm posiada w kontrakcie informację o regularności czynności sprzątających, co często dotyczy sezonu wiosenno – jesiennego. Odnosi się to do zamiatania i mycia jezdni. W czasach panującej pandemii koronawirusa dbałość o stan dróg łączy się z koniecznością regularnej dezynfekcji miejsc pożytku publicznego.

W trakcie prac porządkowych na ulicach zastosowanie ma specjalistyczny sprzęt. Spełnia on standardy niezbędne dla urządzeń przemysłowych i różni się wydajnością i wielkością od tego, który używany jest np. w warunkach domowych lub na potrzeby niewielkich przedsiębiorstw.

Trudno wyobrazić sobie stan dróg bez nocnego sprzątania, a sam serwis porządkowy jest nieodzowny w każdym mieści do zachowania norm czystości. Co ciekawe, sam pomysł mechanicznego zamiatania ulic narodził się w USA już w 1849 roku, skąd jego popularność przeniosła się do innych krajów, w tym europejskich.

Wiele firm pozwala na wypożyczenie urządzeń czyszczących. Oto popularne urządzenia mające zastosowanie podczas prac myjących na ulicach:

  • Myjki ciśnieniowe – Wśród popularnych modeli można naleźć m.in. myjki ciśnieniowe w różnych modelach. Są to urządzenia pozwalające szybko i skutecznie umyć powierzchnie i sprzęt z zastosowaniem ciepłej lub zimnej wody. Działają pod ciśnieniem, a wśród popularnych modeli można znaleźć myjki elektryczne, spalinowe lub te w formie hybrydy. W przypadku nocnego mycia ulic zastosowanie mają myjki spalinowe, które nie wymagają podpięcia do źródła energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego środka myjącego myjki są w stanie usunąć nawet silne zabrudzenia, które powstają na ulicach i radzą sobie dobrze z kurzem i innymi nieczystościami. Jednocześnie skutecznie dezynfekują powierzchnie, co znacząco usprawnia prace porządkowe. Myjki, które mają zastosowanie do mycia ulic charakteryzują się wysoką wydajnością i wytrzymałością, co pozwala stosować je przez dłuższy czas. Brak awaryjności i wygodna praca przemawiają za ich zastosowaniem nawet w problematycznych miejscach.
  • Zamiatarki – zamiatarki, mające zastosowanie podczas nocnego czyszczenia ulic, spełniają standardy przystosowania do różnych wersji miniładowarek oraz ładowarek. Najczęściej są to modele posiadające koła nylonowe. Wygodę użycia zapewniają silniki hydrauliczne, umieszczane wprost na osi wału szczotki, co w praktyce ogranicza emisję mechaniczną i ogranicza wydatki na konserwacje i naprawę. W zestawie znajdują się dodatkowe akcesoria i boczne szczotki, co usprawnia pracę podczas nocnego mycia ulic i pozwala zadbać o odpowiedni stan krawężników i krawędzi.
  • Odkurzacze przemysłowe – To modele z mocną siłą ssania, co pozwala na przenośne i wygodne odkurzanie suchych i mokrych nawierzchni. Sprawnie usuwają pozostałości gruzów i innych cząstek. Pracują przy wysokim podciśnieniu.

Zdjęcie: Nolan Issac (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: myjki | Tytuł: Czyszczenie ulic i placu budowy