Bypassy ściekowe – wszystko co należy o nich wiedzieć

Bypassy ściekowe – wszystko co należy o nich wiedzieć

Bypassy ściekowe to tymczasowe obejście głównej linii kanalizacyjnej w celu wykonania niezbędnych prac remontowych lub wymiany uszkodzonego fragmentu rury.

Pojęcie bypassów może być kojarzone z kardiochirurgią i przykrym procesem zawału serca. Mimo iż czynności kanalizacyjne i ściekowe są dziedziną całkowicie odmienną, to zastosowanie bypassów ma swoje miejsce także tam, a przełożenie ich zasad działania oraz funkcji, jakie mają pełnić, są bliskie medycznemu punktowi widzenia.

Wiele prac inżynieryjno-budowlano-remontowych, szczególnie w czynnościach dotyczących renowacji lub przebudowy linii kanalizacyjnych, obiektów na oczyszczalniach lub pompowni, wymaga uruchomienia „obejścia” fragmentu istniejącej wiązki w zakresie przepompowania ścieków. Bypassy kanalizacji pozwalają na takie wyłączenie, a w większości przypadków prace można wykonać za pomocą pomp odśrodkowych samozasysających lub zatapialnych.

Planowanie i rozpoczęcie prac jest zawsze uzależnione od podjęcia decyzji o rodzaju pompy, która będzie obsługiwała proces. Większość projektów przeprowadzana jest za pomocą pomp odśrodkowych, których przewaga nad zatapialnymi, to przede wszystkim brak ograniczeń w średnicy linii ssącej. W modelach pomp zanurzeniowych często bardzo wąskie wejście do zbiornika, wyklucza użycie dużej pompy zanurzeniowej, która na przykład nie mieści się we włazie.

Decydując się jednak na użycie pomp odśrodkowych, należy pamiętać o poniższych parametrach:

  • Maksymalny, wymagany do obsłużenia przepływ – to element, który często gubi niedoświadczone lub nieuczciwe firmy, które w podjętych czynnościach kierują się tylko maksymalną wydajnością, nie biorąc pod uwagę strat, wynikających z konieczności zasysania. Doświadczenie i wiedza powinny zatem kierować w doborze pompy do projektu, zachowując rezerwę urządzeń, oraz zapasy wydajności.
  • Geometryczna wysokość ssania, czyli pionowa różnica między pompą a lustrem wody, określana w metrach, której oszacowanie jest istotne w doborze właściwego urządzenia do podjętych prac.
  • Geometryczna wysokość tłoczenia, czyli pionowa różnica pomiędzy poziomem wirnika a poziomem wylotu końca linii tłocznej.
  • Straty przesyłowe, których wartości pomagają obliczyć kalkulatory, w zależności od długości średnicy i linii ssawnych i tłocznych. Przyjmuje się, że prędkość przepływu nie powinna przekraczać 3-4 m/s.

Drugą kategorią pomp, dzięki którym bypassy ściekowe mogą być sprawnie przeprowadzone, to pompy zatapialne. Konstrukcja urządzenia to zamknięte we wspólnej obudowie pompa wraz z silnikiem, które ulegają zanurzeniu przez pompowane medium. Główną zaletą stosowania tego urządzenia jest brak ograniczeń wysokości podnoszenia, jednak praktyka pokazuje, że korzystne jest zachowanie minimalnego poziomu, celem zachowania właściwego parametru chłodzenia silnika i niezasysania przez pompę wody z powietrzem.

Do zakładania bypassów ściekowych niezbędne są agregaty prądotwórcze, które zasilają cały proces wykonywanych prac. Agregaty pompowe występują w wersjach spalinowej i elektrycznej, a często są to także sprzęty mobilne, które mogą poruszać się po drogach publicznych. Właściwości urządzeń to parametry, na które trzeba zwracać szczególną uwagę, dopasowując je do profilu działalności firmy i zakresu prac, jakie ta wykonuje najczęściej. Należą do nich między innymi:

  • Maksymalne wydajności pomp (od 40 do 3600 m3/godz)
  • Maksymalne wysokości podnoszenia (od 20 do 180 metrów)
  • Przeloty zanieczyszczeń (do 16 mm)
  • Wersje wspomagania zasysania.

Wykonawcy, podejmujący się czynności zakładania bypassów przy najmniejszych przepływach, wykorzystują najczęściej pompy zatapialne, lub spalinowe agregaty pompowe. Ich wydajność jest niewielka i wynosi 100-200 m3/godz, ale dzięki temu są idealne w dopasowaniu regulacji obrotów pomp do nawet najmniejszych przepływowości.

Najbardziej popularnymi urządzeniami w zakresie transferu ścieków są jednak agregaty pompowe o wydajności 300-400 m3/godz, które zapewniają najmniejsze straty przy realnych przepływowościach.

Istnieją także narzędzia do zadań specjalnych, używane przy dużych projektach, gdzie przepływowość przekracza optymalne normy i konieczny jest sprzęt, którego maksymalna wydajność wynosi około 1350 m3/godz, a jednocześnie zachowuje oszczędność podczas zużycia paliwa.

Równie istotnym i pomocnym czynnikiem, dzięki któremu bypassy ściekowe są zakładane, jest armatura pompowa wspomagająca linie ssawne i tłoczne, a także zawory, przepustnice, kosze i filtry. Parametrami, na które należy zwracać uwagę podczas wykonywania prac jest zarówno typ i wolny przelot wirnika pompy, aby nie był zapychany zanieczyszczeniami, a z drugiej ważne jest zwracanie uwagi na filtry, które powinny być łatwe w regularnym czyszczeniu.

Rozwiązaniami, które należą do metod instalacyjnych mogą być:

  • wspólna linia ssawna dla zestawu pomp, gdzie w zakresie linii ssawnej wykonawcy podłączają kilka pomp przez zastosowanie dodatkowego kolektora ssawnego, do jednego przewodu ssącego o powiększonej średnicy, jednak takie rozwiązanie nie zawsze okazuje się skuteczne.
  • linie tłoczne dla zestawu pomp ściekowych, które uruchamiane są w dużych projektach, gdzie łączna przepływowość wynosi 1000-5000 m3/godz. Takie rozwiązanie ma zastosowanie, kiedy wykonawca zamiast prowadzić odrębne linie tłoczne dla każdej z pomp, stosuje zestawy, podłączane do wspólnego kolektora, a główną linią przesyłową są sekcje rurowe o bardzo dużej średnicy.

Profesjonalizm przeprowadzania czynności zakładania bypassów kanalizacyjnych powinien opierać się na solidnym planie prac, w skład którego wchodzą: uruchomienie odwodnienia i procedury eksploatacyjne, kontrola odwodnienia, procedura na wypadek wycieku, procedura zapisu kontrolowanych danych, oraz wykorzystanie siły roboczej w postaci operatorów i instalatorów, znających się na wskazanej profesji. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego DRIAL zapewni najlepszej jakości sprzęt na budowę.

Data publikacji: | Tagi: pompy | Tytuł: Bypassy ściekowe – wszystko co należy o nich wiedzieć