Agregaty pompowe – zastosowanie i funkcje
Agregaty pompowe to zwyczajowa nazwa pomp o dużej mocy i przepustowości. Z tekstu dowiesz się, do jakich prac warto wynająć profesjonalny agregat pompowy.
Agregaty pompowe to jedne z najważniejszych elementów profesjonalnych instalacji nawadniających i odwadniających. Współcześnie nie sposób już sobie wyobrazić rolnictwa, przemysłu czy górnictwa pozbawionych tego typu technologii. Dla każdej z tych branż przeznaczone są agregaty o różnych parametrach, dlatego bardzo istotne jest przeprowadzenie prawidłowej oceny potrzeb dla danego projektu lub inwestycji, aby móc jak najlepiej dobrać do nich typ urządzenia.
Branża wydobywcza wykorzystuje najbardziej wytrzymałe agregaty pompowe. Ich moc i wydajność muszą być dostosowane do bardzo trudnych, a czasem wręcz ekstremalnych warunków panujących pod ziemią. W trakcie drążenia chodników zdarzają się sytuacje, w których natrafia się na żyły wodne. Są to zdarzenia, w których agregat pompowy musi szybko odpompować wodę na powierzchnię, by cały proces wydobycia mógł odbywać się nadal sprawnie i bezpiecznie. Wysokowydajne agregaty pompowe zdają się niezastąpione w tak trudnych warunkach.
Bardzo szerokie zastosowanie agregatów pompowych spotykamy w jeszcze innej gałęzi przemysłu – w budownictwie. Są one jednym z elementów zestawów igłofiltrowych, które służą do osuszania terenów przeznaczonych pod budowę, jak również do obniżania poziomu wód gruntowych. Tempo osuszania nie jest wprawdzie tak istotne, jak w przypadku agregatów w górnictwie, jednak znacząco wpływa na przyspieszenie czasu realizacji projektu.
Zdarzają się sytuacje, kiedy aby móc przygotować teren pod uprawę rolną niezbędne jest skorzystanie z agregatu pompowego. W przypadku rolnictwa wykorzystanie tych urządzeń jest dwojakie. Służą one nie tylko do osuszania i odpompowywania wody z pół, ale również do nawadniania terenów rolnych. W sytuacji, gdy woda ze studni musi być wykorzystana na położonym daleko od niej obszarze – agregat podłącza się do deszczowni, bądź jeszcze innego typu systemu nawadniającego.
Jedną z branż aktywnie korzystających z agregatów pompowych w celach ratunkowych jest również pożarnictwo. Urządzenia te sprawdzają się podczas powodzi, podtopień, odpompowywania nadmiaru wody z terenów zagrożonych powodzią, jak również w sytuacjach, gdy niezbędne jest przepompowanie dużej ilości wody w celu ugaszenia szybko rozprzestrzeniającego się pożaru.
Agregaty pompowe to urządzenia o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Sprawdzają się one idealnie nie tylko w wyżej wymienionych branżach, ale od niedawna również pod dachami polaków. Do czego jeszcze wykorzystywane są agregaty pompowe?
Używane są również do:
- odwadniania igłofiltrami,
- pompowania betonitu,
- pompowania ścieków i tworzenia bypassów ściekowych,
- pompowania ścieków i osadów na oczyszczalniach.
- Pompy dla straży – są to głównie motopompy do wody zanieczyszczonej, pompy zatapialne i elektryczne.
- Pompy powodziowe – obejmują szeroką gamę agregatów pompowych do intensywnego odwaniania oraz usuwania skutków powodzi i podtopień.
- Pompy zatapialne do odwadniania – obejmują wiele modeli agregatów pompowych o zróżnicowanych funkcjach, służących do skutecznego odwadniania zbiorników, zalanych terenów i cieczy ścierających.
- Pompy do igłofiltrów – to gama produktów przeznaczona do pracy z instalacjami igłofiltrowymi.
- Pompy ogólnego odwadniania – to grupa agregatów pompowych do ogólnego użytku i uśrednionej mocy.
- Pompy do odwodnień i ścieków – obejmują wszechstronny zakres urządzeń. Są to agregaty pompowe o wielu możliwościach, dostosowane do pracy z różnymi cieczami i w różnych branżach.
- Motopompy szlamowe – to urządzenia zaprojektowane specjalnie dla branży budowlanej. Są to przede wszystkim samozasysające pompy, które radzą sobie zarówno z czystą jak i zanieczyszczoną wodą, pobierają również materiał szlamowy z dużymi częściami stałymi.
- Pompy przeponowe / membranowe – to grupa samozasysających agregatów pompowych pozwalających na nieograniczoną pracę na sucho, skutecznie pompujących brudną wodę i betonit.
Wyżej wymienione rodzaje agregatów ujednolicona kwalifikacja mająca za zadanie nadać ogólny zarys dziedzinom, w których aktywnie wykorzystuje się agregaty pompowe. Wyróżniamy agregaty o różnej mocy, funkcjach i sile pompowania. Na rynku pojawiły się również agregaty pompowe do użytku domowego, które dodatkowo rozdrabniają pobierane substancje.
Będąc w sytuacji samodzielnego doboru agregatu pompowego, warto upewnić się, że dystrybutor posiada szerokie doświadczenie i wiedzę w zakresie proponowanych usług. Na pewno pomoże to w fachowym doborze urządzenia idealnie dopasowanego do indywidualnych wymagań i potrzeb. Jeśli jednak zakup agregatu pompowego to tymczasowo zbyt duże obciążenie dla budżetu – istnieje również możliwość skorzystania z opcji jaką jest wynajem maszyn budowlanych oraz takiego urządzenia w firmie wyspecjalizowanej w doborze i wynajmie agregatów pompowych. Warto polegać w tym temacie na wiedzy fachowców z wieloletnim doświadczeniem.
Data publikacji: 2020-09-17 | Tagi: pompy | Tytuł: Agregaty pompowe – zastosowanie i funkcje