agregaty pompowe

Agregaty pompowe – Zastosowanie i funkcje

Agregaty pompowe to jedne z najważniejszych elementów profesjonalnych instalacji nawadniających i odwadniających. Współcześnie nie sposób już sobie wyobrazić rolnictwa, przemysłu czy górnictwa pozbawionych tego typu technologii. Dla każdej z tych branż przeznaczone są agregaty o różnych parametrach, dlatego bardzo istotne jest przeprowadzenie prawidłowej oceny potrzeb dla danego projektu lub inwestycji, aby móc jak najlepiej dobrać do nich typ urządzenia.

Zastosowanie agregatów pompowych w górnictwie

Branża wydobywcza wykorzystuje najbardziej wytrzymałe agregaty pompowe. Ich moc i wydajność muszą być dostosowane do bardzo trudnych, a czasem wręcz ekstremalnych warunków panujących pod ziemią. W trakcie drążenia chodników zdarzają się sytuacje, w których natrafia się na żyły wodne. Są to zdarzenia, w których agregat pompowy musi szybko odpompować wodę na powierzchnię, by cały proces wydobycia mógł odbywać się nadal sprawnie i bezpiecznie. Wysokowydajne agregaty pompowe zdają się niezastąpione w tak trudnych warunkach.

Użycie agregatów pompowych na budowie

Bardzo szerokie zastosowanie agregatów pompowych spotykamy w jeszcze innej gałęzi przemysłu – w budownictwie. Są one jednym z elementów zestawów igłofiltrowych, które służą do osuszania terenów przeznaczonych pod budowę, jak również do obniżania poziomu wód gruntowych. Tempo osuszania nie jest wprawdzie tak istotne, jak w przypadku agregatów w górnictwie, jednak znacząco wpływa na przyspieszenie czasu realizacji projektu.

agregat pompowy BBA BA 150

BBA BA 150

Agregaty pompowe w rolnictwie

Zdarzają się sytuacje, kiedy aby móc przygotować teren pod uprawę rolną niezbędne jest skorzystanie z agregatu pompowego. W przypadku rolnictwa wykorzystanie tych urządzeń jest dwojakie. Służą one nie tylko do osuszania i odpompowywania wody z pół, ale również do nawadniania terenów rolnych. W sytuacji, gdy woda ze studni musi być wykorzystana na położonym daleko od niej obszarze – agregat podłącza się do deszczowni, bądź jeszcze innego typu systemu nawadniającego.

Straż pożarna i wykorzystanie agregatów pompowych

Jedną z branż aktywnie korzystających z agregatów pompowych w celach ratunkowych jest również pożarnictwo. Urządzenia te sprawdzają się podczas powodzi, podtopień, odpompowywania nadmiaru wody z terenów zagrożonych powodzią, jak również w sytuacjach, gdy niezbędne jest przepompowanie dużej ilości wody w celu ugaszenia szybko rozprzestrzeniającego się pożaru.

Inne zastosowania agregatów pompowych

Agregaty pompowe to urządzenia o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Sprawdzają się one idealnie nie tylko w wyżej wymienionych branżach, ale od niedawna również pod dachami polaków. Do czego jeszcze wykorzystywane są agregaty pompowe?
Używane są również do:

 • odwadniania igłofiltrami,
 • pompowania betonitu,
 • pompowania ścieków i tworzenia bypassów ściekowych,
 • pompowania ścieków i osadów na oczyszczalniach.

Jakie wyróżniamy rodzaje agregatów pompowych?

 • Pompy dla straży – są to głównie motopompy do wody zanieczyszczonej, pompy zatapialne i elektryczne.
 • Pompy powodziowe – obejmują szeroką gamę agregatów pompowych do intensywnego odwaniania oraz usuwania skutków powodzi i podtopień.
 • Pompy zatapialne do odwadniania – obejmują wiele modeli agregatów pompowych o zróżnicowanych funkcjach, służących do skutecznego odwadniania zbiorników, zalanych terenów i cieczy ścierających.
 • Pompy do igłofiltrów – to gama produktów przeznaczona do pracy z instalacjami igłofiltrowymi.
 • Pompy ogólnego odwadniania – to grupa agregatów pompowych do ogólnego użytku i uśrednionej mocy.
 • Pompy do odwodnień i ścieków – obejmują wszechstronny zakres urządzeń. Są to agregaty pompowe o wielu możliwościach, dostosowane do pracy z różnymi cieczami i w różnych branżach.
 • Motopompy szlamowe – to urządzenia zaprojektowane specjalnie dla branży budowlanej. Są to przede wszystkim samozasysające pompy, które radzą sobie zarówno z czystą jak i zanieczyszczoną wodą, pobierają również materiał szlamowy z dużymi częściami stałymi.
 • Pompy przeponowe / membranowe – to grupa samozasysających agregatów pompowych pozwalających na nieograniczoną pracę na sucho, skutecznie pompujących brudną wodę i betonit.

Wyżej wymienione rodzaje agregatów ujednolicona kwalifikacja mająca za zadanie nadać ogólny zarys dziedzinom, w których aktywnie wykorzystuje się agregaty pompowe. Wyróżniamy agregaty o różnej mocy, funkcjach i sile pompowania. Na rynku pojawiły się również agregaty pompowe do użytku domowego, które dodatkowo rozdrabniają pobierane substancje.

Będąc w sytuacji samodzielnego doboru agregatu pompowego, warto upewnić się, że dystrybutor posiada szerokie doświadczenie i wiedzę w zakresie proponowanych usług. Na pewno pomoże to w fachowym doborze urządzenia idealnie dopasowanego do indywidualnych wymagań i potrzeb. Jeśli jednak zakup agregatu pompowego to tymczasowo zbyt duże obciążenie dla budżetu – istnieje również możliwość skorzystania z opcji jaką  jest wynajem maszyn budowlanych oraz  takiego urządzenia w firmie wyspecjalizowanej w doborze i wynajmie agregatów pompowych. Warto polegać w tym temacie na wiedzy fachowców z wieloletnim doświadczeniem.