Zalany wykop – jak wypompować z niego wodę?

pompowanie

Zalany wykop – jak wypompować z niego wodę?

W Polsce naprawdę nietrudno o zalanie. Nasz klimat obfituje w ulewne deszcze i gwałtowne zmiany pogody. Zalanie wykopu jest więc bardzo prawdopodobne. Szczególnie w okresie jesieni, czy też pry roztopach po zimie. Jednak tak naprawdę przez cały rok place budowy są zagrożone podlaniem. Samo podtopienie wynika zwykle z błędu ludzkiego. Jest to np. nieodpowiedni system odprowadzania wody czy też źle przygotowane koryta strumieni i małych rzek. Co zrobić, gdy wykop zostanie zalany? Jam wypompować wodę?

Jak wypompować wodę z zalanego wykopu – odpowiedni sprzęt 

Zalanie wykopu może mieć miejsce na dowolnej budowie. Obojętne, czy jest to droga, tunel, dom czy instalacja wodociągowa. Przy zalaniu wykopu bardzo ważne jest szybkie i sprawne działanie. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, to może dojść do osunięcia się ścian wykopu. Tak więc warto wypożyczyć pompę szlamową. Można mieć ją zawsze w zapasie, jeśli podejrzewamy, że może dojść do zalania. 

Pompa szlamowa – specyfikacja techniczna

Pompa szlamowa to inaczej pompa do wody brudnej lub też motopompa. Na ten sprzęt natkniemy się np. w Straży Pożarnej. Pompa do wody brudnej pozwala na usunięcie zalegającej wody wraz z zanieczyszczeniami d 50 mm oraz ze szlamem. Takie urządzenie jest wyposażone w filtr oraz rozdrabniacz. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich śmieci, piachu i drobnych kamieni. Warto zwrócić uwagę na wmontowany wirnik. Najlepiej, aby był on stalowy lub aluminiowy. Pozwala to na bezawaryjne usunięcie szkody i szybkie działanie. 

Jak działa motopompa? Podstawowe informacje 

Nazwa “motopompa” nawiązuje do sposobu napędzania urządzenia. Ma ono wbudowany silnik spalinowy benzynowy lub diesla. Dzięki dużej mocy pompa szlamowa działa naprawdę szybko i wydajnie. Dlatego właśnie używa się jej w Straży Pożarnej oraz na placach budowy. Silnik spalinowy to także możliwość korzystania z pompy w dowolnym miejscu, bez konieczności zapewniania zewnętrznego źródła energii. Urządzenia te mogą mieć różną pojemność i wydajność, w zależności do wybranego modelu. 

Jaką pompę do wody brudnej wynająć? 

Najbardziej opłacalnym sposobem na pompę szlamową jest jej wynajęcie. Zwykle nie jest o sprzęt, który użytkuje się często. Potrzebny jest tylko a awaryjnych sytuacjach. Dlatego też wypożyczenie pompy do wody brudnej będzie najrozsądniejsze. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy wybrać sprzęt dostosowany do danego miejsca. Najważniejszym parametrem jest ilość odpompowywanej wody w litrach na minutę. Do zalanych wykopów powinniśmy wybrać pompę z wydajnością około 1000 l/min. Oczywiście im większy wykop, tym większa wydajność będzie potrzebna. Można także wypożyczyć kilka pomp, co da nam najszybsze rezultaty. Sprzęt może pracować na głębokości do około 8 metrów. 

Koniecznie postaw na sprzęt, który będzie nie tylko wydajny, ale też niezawodny. Znajdziesz go w wypożyczalni maszyn budowlanych Drial. To bardzo ważne, szczególnie przy zalaniu wykopów. Działanie szybko jest tu kluczowe!