Piły i pilarki – rodzaje i przeznaczenie

Na rynku dostępne są setki różnych modeli pił i pilarek. W artykule opisujemy najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń i ich zastosowanie.

Piły i pilarki to niezwykle przydatne urządzania, które znacznie ułatwiają wykonywanie wielu prac budowlanych, wykończeniowych, jak również ogrodowych. Wynajem sprzętu budowlanego to dobre rozwiązanie jeśli chodzi o piły i pilarki. Generalnie wyróżniamy piły ręczne i mechaniczne, przy czym te drugie pozwalają na wykonywanie bardziej skomplikowanych robót. Na rynku mamy wiele modeli pilarek, które różnią się między sobą m.in. mocą, wagą czy poziomem emitowanego hałasu.

Przyjrzyjmy się, zatem bliżej różnym rodzajom pił mechanicznych. W sklepach dostępne są różne rodzaje pilarek, które można pogrupować według kilku kryteriów:

  • Piły tarczowe – wyposażone są w obracające się zębate ostrza o kolistym kształcie (nazywane tarczami). Są one montowane stacjonarnie przy dużym stole, ale nie tylko. Na rynku dostępne są też piły tarczowe mobilne – z silnikiem i niewielkim stołem. Dodatkowo można je podzielić na wiele specjalnych odmian, chociażby: piły tarczowe ukośne, panelowe, ramieniowe czy piły wahadłowe. Znajdują one zastosowanie przy cięciu drewna, płyt, tworzyw sztucznych bądź metali.
  • Piły ramkowe – nazywane również trakami; ich ostrza montowane są na ramie, która służy głównie do obróbki drewna – przerzynania kłód w pionie i poziomie.
  • Piły łańcuchowe – są to najbardziej popularne pilarki. Ich ostrzem jest specjalny łańcuch z zębami w kształcie litery U. Do wyboru mamy piły łańcuchowe profesjonalne jak i amatorskie, które służą do przerzynania zgrubnego, cięcia gałęzi, drewna opałowego, wycinania krzewów itp. Są one wykorzystywane nawet przy rzeźbieniu.
  • Piły taśmowe – charakteryzują się tym, że mają zębatą taśmę do cięcia napiętą na 2 lub 3 kołach, przy czym co najmniej jedno z nich stanowi napęd. Stosuje się je do cięć podłużnych, poprzecznych oraz profilowych.
  • Wyrzynarki – są to piły z krótkim brzeszczotem, które służą do wyrzynania różnych profili w drewnie, metalach, a także tworzywach sztucznych.
  • Piły elektryczne – napędzane są silnikiem zasilanym prądem z gniazdka. Takie piły są łatwe w obsłudze – są lekkie i poręczne – i można stosować je w pomieszczeniach zamkniętych. W porównaniu z piłami spalinowymi są niezbyt głośne, ale ich moc jest też mniejsza. Poza tym wymagają dostępu do gniazdka. Z zasady stosuje się je do stosunkowo lekkich, amatorskich prac przydomowych.
  • Piły spalinowe – paliwem w tym przypadku jest benzyna lub specjalny olej smarujący silnik. Charakteryzują się dużą mocą, a do tego są solidne, trwałe i mobilne. Niestety są głośne i emitują spaliny. Do tego sporo ważą. Doskonale sprawdzają się przy cięciu drewna o średnicy większej niż 30 cm, a także przy wielu innych trudnych materiałach. Pomimo imponującej mocy i możliwości, budowa pilarki spalinowej jest dosyć prosta. W większości przypadków działają one w oparciu o niewielkie, dwusuwowe silniki, które pracujące na sporych obrotach.
  • Piły akumulatorowe – zasilane są urządzenia bateriami. Cechuje je duża mobilność, stosunkowo niski poziom hałasu, brak spalin, dość łatwa obsługa, szybki rozruch, oraz płynna i szybka praca. Niestety piły akumulatorowe są dosyć ciężkie przez obecność akumulatora, no i zachodzi konieczność ładowania baterii
  • Piły profesjonalne – mają dużą moc, są precyzyjne i wytrzymałe.
  • Piły uniwersalne – do wszechstronnego stosowania.
  • Pilarki do prac domowych, ogrodowych i warsztatowych.
  • Pilarki do pielęgnacji drzew.
  • Piły do ratownictwa – np. medycznego, pożarowego.

Ciekawą ofertę jeśli chodzi o wynajem pił i pilarek znajdziemy w wypożyczalni Drial. Na uwagę zasługują piły do ciecia betonu, piły drogowe oraz piły i pilarki stołowe. Wszystkie te produkty odznaczają się niezwykłą skutecznością oraz wysoką jakością wykonania.

Zdjęcie: George Pastushok (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: elektronarzędzia | Tytuł: Piły i pilarki – rodzaje i przeznaczenie