Narzędzia do pogłębiania piwnicy

Konstrukcja budynków w tzw. ‘starym budownictwie’ czasami umożliwia pogłębienie istniejących piwnic. Dowiedz się jakie narzędzia będą przydatne w tym celu.

Nowe budownictwo znajduje zupełnie inne rozwiązania niż te, które znamy z tradycyjnych domów. Przykładem takiego działania jest na przykład pogłębianie piwnicy. Kiedyś stosowano te pomieszczenia jedynie jako składziki lub kotłownie. Nie były one zbyt wysokie ani przystosowane do normalnego użytkowania. W nowym budownictwie nie stosuje się już takiego typu piwnic. Dlatego też w starych domach można przeprowadzić małą rewolucję i odmienić to miejsce. Pogłębienie piwnicy może się odbyć tylko dzięki odpowiednim narzędziom. Co więc należy wypożyczyć?

Pogłębienie piwnicy ma na celu przerobienie jej na pełnowymiarowe pomieszczenie. Dzięki takiemu zabiegowi zyskujemy dodatkową kondygnację do naszego domu. Pogłębienie pozwala na uzyskanie odpowiedniej wysokości w pomieszczeniu. Jednak cała procedura wymaga nie tylko zmiany tego wymiaru. Po pracach remontowych konieczne jest osuszanie oraz doprowadzenie mediów, których w piwnicy zwykle brakuje. Przeprowadza się także odizolowanie ścian od podłóg. Warto też mieć na uwadze, że pogłębianie piwnicy powinno osiągnąć minimum 2,5 metra. Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który oceni stan zabudowania i zaplanuje prace remontowe w dość trudnym miejscu, pod poziomem gruntu.

Pogłębienie piwnicy można przeprowadzić dzięki trzem różnym metodom. Pierwsza polega na zrównaniu podłogi z wierzchem ław fundamentowych. Kolejny sposób to wykorzystanie lokalnych wgłębień w podłodze w piwnicy. Można także zrobić podłogę poniżej wierzchu ław fundamentowych. Specjaliści zwykle stawiają na pierwszą metodę, gdyż jest najprostsza i skuteczna. To też gwarancja bezpieczeństwa prowadzonych prac. Bardziej skomplikowana jest trzecia metoda. Musimy wyposażyć się tu w specjalne podpory. Wykorzystanie lokalnych zagłębień w drugiej metodzie jest dość praktyczne, jednak nie da nam dużej ilości miejsca. Narzędzia do pogłębiania piwnicy znajdziesz na Drial.pl.

Przede wszystkim musimy wypożyczyć młotowiertarkę. To narzędzie elektryczne do otworów i bruzd. Wykorzystuje się ją do wywiercenia dziur w ścianach i stropie oraz wykucia bruzd. Koniecznie wybierz młotowiertarkę z funkcją udaru oraz kucia w materiale. Będziesz wtedy mógł wykorzystać ją do przygotowania miejsca pod media.

Kolejne narzędzia to zacieraczka i przecinarka do betonu. Przecinarka umożliwia usunięcie starej wylewki z piwnicy. Nadaje się zarówno do betonu zbrojonego, jak i zwykłego. Nowoczesne maszyny pozwalają na bardzo precyzyjne działanie. Z kolei zacieraczka do betonu będzie potrzebna przy nowej wylewce. Pozwoli na stworzenie prostej i gładkiej powierzchni. Zacieraczka służy także do rozprowadzenia impregnatu dbającego o trwałość nowej powierzchni.

W następnym kroku konieczna będzie szlifierka oraz zagęszczarka. Szlifierka pomoże w obróbce powierzchni z cegieł, betonu i kamienia. Wygładzi wszelkie uskoki i krawędzie. Z kolei zagęszczarka pozwoli na zagęszczenie gruntu do podłoża. Należy wybrać sprzęt dobrany do potrzeb danych prac renowacyjnych.

Na sam koniec musimy wyposażyć się pompę do wody oraz osuszacz powietrza. Piwnice z racji swojego umiejscowienia są podatne na podmakanie. Szczególnie przy pracy pogłębieniowej może dojść o podlania wodami z gruntu. Pompa do wody umożliwi kontynuowanie działań bez znaczących przerw. Osuszacz powietrza jest potrzebny do wyschnięcia nowych podłóg i ścian. Unikniemy tym sposobem ewentualnej pleśni czy zacieków. Co więcej, całe prace zakończą się dużo szybciej i będziemy mogli zabrać się za urządzanie nowej przestrzeni.

Zdjęcie: set.sj (Unsplash)

Data publikacji: | Tagi: pompy elektronarzędzia | Tytuł: Narzędzia do pogłębiania piwnicy